Gazdaság hvg.hu 2017. november. 21. 12:05

Sötét ügyek, amelyekről nem szívesen beszélnek a technológiai óriáscégek

A világ kobaltfelhasználásának felét a Kongói Demokratikus Köztársaság teremti elő. Hiába a demokratikus jelző, ez a világ egyik legbrutálisabb diktatúrája, amely a hatalmas ország területének nagyjából felén uralkodik. A másik felén helyi a hadurak diktálnak, akik igencsak járatosak az értékes helyi nyersanyagok „gazdaságos” kitermelésében.

Gyerekeket vagy felnőtt rabszolgákat alkalmaznak éhbérért a kobaltbányákban, napi egy dollárért. Az elektromos autók hatalomátvétele jegyében az akkumulátorokhoz nélkülözhetetlen kobalt világpiaci ára január óta a kétszeresére nőtt. De az Amnesty International (AI) vizsgálata szerint továbbra is homályosak a kitermelés körülményei. A 29 megkérdezett világcég közül csak az Apple és a Samsung adott többé-kevésbé megnyugtató választ a kérdésre, hogy honnan és milyen munkakörülmények közül származik a cég által felhasznált kobalt. De például a Microsoft, a Vodafone, a Lenovo vagy a Huawei nem tudott, vagy nem akart válaszolni.

Még aggasztóbb az elektromos autókban utazó nagy cégek válasza. A Tesla és a BMW úgy ahogy próbálta ellenőrizni, milyen forrásból származik az általa felhasznált kongói kobalt. De a VW, a Fiat Chrysler, a General Motors vagy a Renault nem igazán érdeklődik az iránt, hogy honnan és milyen körülmények között jut kongói kobalthoz. A pillanatnyi európai uniós szabályozás csak a haditechnikában kulcsfontosságú nyersanyagok európai kereskedelmét korlátozza, a kobalt még nincs benne ebben a kategóriában. De ide kell kerülnie, hiszen századunk nagy technikai forradalma, a kobalt termelésén és a hozzá kapcsolódó rabszolga- és gyerekmunkán múlik – írja a francia közszolgálati rádió, az RFI weboldala.  

A francia cikkben megnevezett, az AI kérdéseire nem válaszoló cégek közül a Huawei azzal kereste meg a hvg.hu-t, hogy közölje: A Huawei rendkívül komolyan veszi a konfliktusövezeti bányászat problémáját, és folyamatosan ellenőrzi beszállítóit is emiatt. A nemzetközi és globális szabályoknak és szerződéseknek megfelelően a Huawei nem működik együtt semmilyen gyermekmunkát alkalmazó és árusító szervezettel, szervezeti láncát és alvállalkozóit pedig gyakran veti alá auditálásnak, hogy megfeleljen az aláírt, nemzetközi egyezményeknek és az általános üzleti etikának is. 

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Tiszóczi Roland 2024. november. 30. 07:00

Európának a katonai kiadások duplája sem lenne elég, ha az USA nélkül kellene védenie Ukrajnát

Donald Trump úgy vélekedhet, hogy legyen most tűzszünet a jelenlegi ukrajnai frontvonalon, Európa pedig oldja meg önerőből a térség biztonságának későbbi fenntartását. Ennek oka részben az, hogy az Egyesült Államoktól a közel-keleti és a csendes-óceáni térség növekvő feszültségei is igénylik az erőforrásokat. Kérdés, mennyi pénz és főként mennyi idő kell az európai hadiipar felfuttatására. Ami Magyarországot illeti, a honvédségi beszerzéseket intéző állami cég elleni kibertámadásban kiszivárgott dokumentumok szerint a jövőben feltehetően annyit sem költ majd védelemre, mint amennyit a NATO-ban vállalt.