Egy ingatlan tulajdonosa megoszthatja-e az ingatlan-bérbeadásból származó bevételét egy nem tulajdonos magánszeméllyel? Mármint meghatározhatja-e, hogy az ingatlan 50 százalékát a tulajdonos adja ki, a másik 50 százalékát a nem tulajdonos magánszemély (cserébe azért, hogy a nem tulajdonos személy keresi a bérlőket)? Olvasói kérdésre Lepsényi Mária adószakértő válaszolt az adozona.hu portálon.
A felvetett esetben nem lehet szó a bérleti díj megosztásáról, a tulajdonosnak nem minősülő magánszemély ebben az esetben a megbízótól közvetítői díjat kap, amit a bérbeadó bevételével szemben elszámolhat költségként - olvasható az adozona.hu portálon.
A közvetítő esetében ez az összeg önálló tevékenységből származó bevételnek minősül a személyi jövedelemadóról szóló törvény (szja tv.) 16. §-a alapján.
A társadalombiztosítási ellátásokról és azok fedezetéről szóló törvény (Tbj.) alkalmazásában foglalkoztató az, aki biztosítási kötelezettséggel járó jogviszonyban foglalkoztat valakit.
A Tbj. szerint a természetes személy is foglalkoztató, ha biztosítottat foglalkoztat.
Ebben az esetben az a személy bírálja el a biztosítási kötelezettséget, aki a kifizetést teljesíti. Amennyiben a jövedelem eléri a minimálbér 30 százalékát, naptári napokra számítva a harmincad részét, akkor a magánszemély biztosított lesz és be kell jelenteni a 1041-es nyomtatványon (természetesen a járulékokat le kell vonni és be kell fizetni) - írta az adozona.hu további részletekkel.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.