Gazdaság hvg.hu 2017. október. 20. 17:40

Érettségizik a gyerek? Kiszámoltuk, mennyibe kerül ez a családnak

Több százezer forintba is kerülhet a középiskola utolsó éve annak, aki magántanárhoz járna, nyelvvizsgára készül, közben pedig a szalagavatót és az érettségi bankettet sem szeretné kihagyni.

Magántanárok, nyelvvizsga-felkészítés, utazások, és persze a szalagavató vagy a ballagás kiadásai – nem kevés tétellel kell számolniuk a végzős középiskolások családjainak, amikor kiadásaikat tervezik. Az oktatás elvileg ingyenes, valójában azonban nem lehet olcsón megúszni az utolsó évet.

Tízezreket visz el egy magántanár

A nagy költekezés akkor kezdődhet, ha valaki úgy dönt, hogy magántanárhoz megy az érettségi előtt. Tantárgyanként és településenként változnak az árak, de vidéken általában 1500-2500 forint körül lehet egy órát venni, Budapesten pedig egyre inkább 3000-3500 közé tolódnak a tarifák. Azok a magántanárok, akikkel beszéltünk, arról számoltak be: van, aki csak két-három órára ül be hozzájuk, hogy néhány problémásabb kérdést tisztázzanak az érettségi előtt, akadnak viszont olyanok is, akiket a szüleik novembertől májusig heti két órára íratnak be – vagyis máris nyolcvanezer forint körül járnak, és akkor feltételezzük, hogy a diák csak egy tárgyból jár el magántanárhoz.

Túry Gergely

Hiába drágábbak a fővárosi magánórák, az igazi szakadékot nem Budapest és a vidék árai között találtuk meg. Aki nem olyan szerencsés, hogy egy 30-40 ezer lakosú, vagy annál is nagyobb városban tanuljon, az rendkívül nehezen találhat csak magántanárt. A kisebb településeken nagyon komoly a hiány a szabadidejükben magánórát vállaló tanárokból, és ott nincsenek egyetemisták sem, akik néhány ezer forintért segítenek a gimnazistáknak felkészülni az érettségire. A helyzet csak azért nem romlik évről évre, mert egyre többen hirdetnek skype-on magánórákat – mindenesetre a tanárok elmondása szerint még mindig nem annyian, hogy ez megoldja a kisvárosi diákok problémáit. Ingyenes érettségi-felvételi előkészítők jobbára a nagyvárosokban léteznek, a vidékieknek azonban el is kell jutniuk ezekre, az utazást mindenképpen ki kell fizetniük.

A nyelvvizsga ingyenes lesz, a tanulás nem

Nyelvvizsga most még nem kell kötelezően a felvételihez – a szigor majd 2020-tól jön el, a mostani tervek szerint akkortól nem engednek be senkit a felsőoktatásba legalább egy középfokú nyelvvizsga nélkül. De ez nem jelenti azt, hogy az addig felvételizők helyzete sokkal könnyebb volna. A nyelvvizsga annyi pluszpontot jelent, hogy a legnépszerűbb képzésekre majdhogynem értelme sincs próbálkozni a felvételivel nyelvtudás nélkül. Egy középfokú komplex típusú nyelvvizsga 28 többletpontot jelent, ha pedig valakinek felsőfokú papírja is van, az rögtön 40 pont előnnyel indul. Ráadásul még a Nyelviskolák Szakmai Egyesületének elnöke is arra panaszkodott: nem teremtették meg a körülményeket ahhoz, hogy mindenki megszerezzen a középiskola végéig egy nyelvvizsgát.

A nyelvvizsgák díja 20 ezer forint környékén kezdődik. Egy középfokú komplex vizsgáért 20-30 ezer forintot kérnek el általában, a felsőfokúak díja 25-35 ezer forint között mozog – és akkor persze semmi garancia nincs arra, hogy első nekifutásra sikerül is a vizsga. 2018-tól a helyzet javulni fog, a kormány azt ígérte, hogy az első nyelvvizsgát mindenki ingyen szerezheti meg, aki fiatalabb 35 évesnél. Aki viszont úgy érzi, hogy nem elég, ami oktatást az iskolában kap, az mehet magántanárhoz, nyelviskolába, vagy az online kurzusok közül is válogathat. A neten már sokan kínálnak akár ingyen nyelvoktatást is – a legjobbakat ezek közül az Eduline gyűjtötte össze.

Fiatalok nyelvórán
Fazekas István

Az pedig, hogy az interneten elérhetőek idegen nyelvű kurzusok tucatjai, lejjebb nyomják a tanfolyamok árait is. A kiscsoportos kurzusoknál a nyelviskolák gyakorlatilag folyamatosan akcióznak, így egy 50 órás tanfolyam már 30 ezer forinttól elérhető, de 45-50 ezer forintért már akkor is végig lehet járni egy 100 órás kurzust, ha az ember nem a legszerencsésebben futott bele a leárazásokba. Ehhez persze szükség van arra, hogy a diák ennyi időt Budapesten töltsön, már a vidéki nagyvárosokban sincsen igazán sok lehetőség.

Nem mindenkinek ingyenes az érettségi sem

Rosszabb helyzetben van az, akinek nem sikerült az érettségije, van, amikor már fizetni kell azért is, hogy újra próbálkozhasson. Az Eduline arról írt: a középszintű érettségiért 19 ezer forintot kell fizetni, ráadásul tantárgyanként. Aki emelt szinten próbálkozna újra, annak minden tárgy 32 ezer forintjába kerül. Akinek azonban még tart a tanulói jogviszonya, annak az első javító- és pótló vizsga még térítésmentes.

Persze az élet nem csak a tanulásról szól. Azt már korábbi cikkünkben bemutattuk, hogy egy szalagavatóért akár százezer forintot is kifizethet egy diák családja – a kiadások végösszege nagyrészt attól függ, hogy milyen ruhát vásárolnak, illetve hogy a rendezvényt az iskola helyett külső helyszínen tartják-e. A terembérletre óránként 50-70 ezer, az afterpartyra pedig óránként 30-40 ezer forintot kell a végzősöknek összedobniuk, tánciskolába 3000-3500 forintért juthatnak el, a ruha megvásárlását pedig 25-30 ezer forint alatt még csoportos kedvezménnyel is nehéz megúszni. Persze ezt részben tekinthetjük hosszú távú befektetésnek is: sokan az ekkor vásárolt kosztümben vagy öltönyben mennek évekkel később a záróvizsgájukra és az első állásinterjúikra is.

Túry Gergely

Aztán következik a ballagás, és újra a zsebükbe nyúlhatnak a családok. Még ha nem is kezdik el szórni a pénzt a ballagási ajándékokra, egy nagy közös ebéd vagy vacsora szinte kötelező ilyenkor, ezt pedig a fővárosban 20, vidéken 15 ezer forint alatt aligha ússza meg egy négytagú család. Az osztály közösen pedig az érettségi után ül be egy bankettre, ahol a terembérlés 30-40 ezres óránkénti árnál kezdődik általában.

Vége az utolsó évnek? Jöhet a még nagyobb költekezés!

Az igazi horror pedig csak ez után kezdődik, legalábbis azoknak, akiknek albérletbe kell költözniük a sikeres felvételi után. A felvételi ponthatárok kihirdetésének hete az aranykor a lakáskiadók számára: ahogy tavaly, úgy idén is durván elszálltak az albérletárak azokban a napokban. Budapest legtöbb kerületében 130-150 ezer forint környéki egy kiadó lakás, Szegeden 90 ezres az átlag, Pécsett pedig 99 ezer forintról indult a roham. A nyáron két egyetemistát a hvg.hu is elkísért albérletvadászatra, és azt tapasztaltuk, hogy a lakáskeresés megkövetel annyi időt és energiát, amennyit egy teljes munkaidő elvisz. Nem csoda, hogy a legtöbben hármasban-négyesben összefogva vesznek ki közös lakást – mostanra eljutott oda az ingatlanpiac, hogy a tehetősebb családoknak jobban megéri, ha megveszik a gyereküknek a lakást, mint ha csak bérelnének.

Kalkuláljon Ön is, döntsön jól a pénzügyi kérdésekben a HVG.hu kalkulátoraival:

HVG cikközi box

LAKÁSTAKARÉK KALKULÁTOR

Lakásvásárlást, felújítást tervez vagy meglévő lakáshitelét szeretné visszafizetni?

Hasonlítsa össze a banki ajánlatokat és kösse meg most számlanyitási díj nélkül!

KISZÁMOLOM MELYIK A LEGKEDVEZŐBB LAKÁSTAKARÉK
zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Tiszóczi Roland 2024. november. 30. 07:00

Európának a katonai kiadások duplája sem lenne elég, ha az USA nélkül kellene védenie Ukrajnát

Donald Trump úgy vélekedhet, hogy legyen most tűzszünet a jelenlegi ukrajnai frontvonalon, Európa pedig oldja meg önerőből a térség biztonságának későbbi fenntartását. Ennek oka részben az, hogy az Egyesült Államoktól a közel-keleti és a csendes-óceáni térség növekvő feszültségei is igénylik az erőforrásokat. Kérdés, mennyi pénz és főként mennyi idő kell az európai hadiipar felfuttatására. Ami Magyarországot illeti, a honvédségi beszerzéseket intéző állami cég elleni kibertámadásban kiszivárgott dokumentumok szerint a jövőben feltehetően annyit sem költ majd védelemre, mint amennyit a NATO-ban vállalt.