Ezért küzd Orbán Viktor magyar miniszterelnök és Erdogan török elnök a független oktatás ellen. De nem fognak nyerni- állítja Leonid Bershidsky, aki a Bloomberg üzleti hírügynökség weboldalán fejti ki a véleményét a két furcsa rendszerről, mely meglepően hasonlóan cselekszik az oktatás terén.
Erdogan elnök 1043 magániskolát záratott be a fuccsba ment puccs után. Tizenöt egyetem jutott erre a sorsra. 1229 nemkormányzati szervezetnek kellett beszüntetnie a működését Törökországban. A többi oktatási intézmény sem úszta meg: ezreket bocsájtottak el azon a címen, hogy a puccsot állítólag megszervező Fetullah Gülen prédikátor hívei voltak. Gülen kezdetben Erdogan fő támogatója volt, de később szembekerültek és a vallási prédikátor az Egyesült Államokba ment, hogy megóvja magát régi barátjától.
Magyarországon Soros György kezdetben a Fidesz egyik fontos támogatója volt. Maga Orbán Viktor is tőle kapott ösztöndíjat. A magyar kormány mégis el akarja lehetetleníteni a CEU-t. Pedig Soros György kedvenc egyeteme megszerezte a szükséges amerikai partnert, de a kormány mégsem akkreditálta az intézményt, hanem helyette egy évvel meghosszabbította a határidőt. A CEU nem örül, mert nehéz úgy hallgatókat toborozni, ha bizonytalan az egyetem jogi helyzete. Pedig Magyarországnak szüksége van nívós intézményekre, hiszen a kormányzat egyre kevesebbet költ az oktatásra.
A szerző a Világbank adatait idézi. Ezek szerint a GDP-hez viszonyított egy főre jutó oktatási kiadások terén Magyarország siralmasan áll. A statisztikából kiválasztott tizenegy résztvevő közül csak Azerbajdzsán és Irán teljesít nála rosszabbul. Az élcsoportban nemcsak a jóléti államok vannak, mint Dánia, hanem olyan országok is mint Dél-Afrika vagy Brazília. Magyarországnál még Törökország és Lengyelország is egy picit jobban teljesít ezen a téren. De nem is ez a legszomorúbb, hanem az, hogy a vizsgált 16 évben állandó a csökkenés az oktatási kiadásokban mind Magyarországon, mind pedig Törökországban.
Az autokratikus államok tehát mindent megtesznek, hogy túlságosan sok gondolkodó kreatív ember ne legyen náluk, hiszen azokat nehezebb kormányozni. Éppen ezért zavarja az autokrata vezéreket az, ha más kínál olyan lehetőségeket a fiataloknak, amelyeket kihasználva modern, kreatív polgárok lehetnek, akik sikeresen vághatnak neki a szakmai pályafutásuknak külföldön is. Ezért Erdogan harca a magániskolák és egyetemek ellen, és ezért küzd mindenre elszánt Orbán Viktor a CEU ellen- írja a szerző.
Csakhogy a huszonegyedik században jóval inkább szükség van saját fejükkel gondolkodó kreatív emberekre, mint korábban. Vagyis az autokrata vezérek oktatáspolitikája visszaüt, hiszen országaik így elmaradhatnak a globális versenyben. Ezért gondolja azt Leonid Bershidsky, hogy vereségre van ítélve Erdogan és Orbán oktatás politikája. Persze ha a globális munkamegosztás a kreatív magyar és török elmékre külföldön tart igényt, akkor egyáltalán nem biztos, hogy az autokrata vezérek rosszul számolnak akkor ,amikor tudatosan korlátozzák az oktatás fejlődését hatalmuk megtartása érdekében Magyarországon, Törökországban és nemcsak ott...
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.