Donald Trump egyik legfőbb választási ígérete volt, hogy 1000 milliárd dollárt költ majd a meglehetősen lepukkant amerikai infrastruktúra felújítására.
Miből?- kérdezték már akkor, amikor Trump még csak elnökjelölt volt. Az állam és a magánszféra együtt hozza össze ezt a hatalmas összeget- válaszolta Trump a szokásos magabiztosságával. Most viszont Trump elnök azt közölte a költségvetési bizottság kissé meglepett tagjaival, hogy az állami és magánszféra közös beruházásai nem működnek. Csakhogy Trump legfőbb infrastruktúra guruja, DJ Gribbin éppen ennek a területnek a szakértője. Azért lett ő Trump tanácsadója, mert több sikeres állami-magán vegyes vállalkozást létrehozott Amerikában.
DJ Gribbin még ma is azt hirdeti, hogy a vegyes beruházásoké a jövő! A New York-i Bloomberg hírügynökségnek nyilatkozó szakértők fogják a fejüket: hogy jön így össze a szükséges 1000 milliárd dollár? Az eredeti elképzelés az volt, hogy 200 milliárdot ad a központi költségvetés, a 800 milliárd meg összejön az államok, az önkormányzatok és a magánvállalkozók pénzéből. Csakhogy a központi költségvetés évek óta problémákkal küzd Washingtonban. Ráadásul Trump épp most jelentette be az évtized nagy adócsökkentését. Amelyik épp annak a rétegnek előnyös, melyhez maga Trump is tartozik, vagyis a gazdagok járnak vele jól, miközben a központi költségvetésből hiányozni fog pár milliárd dollár. Igaz, hogy maga Trump 16 éve nem fizet adót, mert más gazdagokhoz hasonlóan külföldre menekíti a pénzét az adóhivatal elől.
De akkor hogy jön össze az 1000 milliárd az autósztráda hálózat, a hidak, a vasúti forgalom korszerűsítésére? Mi lesz Trump választási ígéretével? Az elnök most arra célozgat, hogy az államnak többet kellene vállalnia, vagyis a központi költségvetés, az államok és az önkormányzatok költségvetése vállalja magára az oroszlánrészt az infrastruktúra programból.
Mégis miből?
- értetlenkednek a Bloomberg által megkérdezett szakértők. Csak hitelből lenne erre képes a közszféra. Ha pedig hitelt vesz fel újra, akkor ott vagyunk, ahol a part szakad - mondja az egyik szakértő, finoman célozva arra, hogy mind a központi költségvetés, mind az államok és az önkormányzatok költségvetése többnyire kényes pénzügyi helyzetben van, hiszen az USA államadóssága meghaladja az éves GDP 100%-át. Ezért lenne szükség a magánszféra pénzeire. Viszont erről a vegyes konstrukcióról jelentette ki Trump, hogy nem működik. Újra nulláról kell kezdeni az egész 1000 milliárdos infrastruktúra program végiggondolását- mondta az egyik szakértő a Bloomberg hírügynökségnek Trump nagyszabású ígéretéről, mely jelenleg a "megvalósulás stádiumában van", vagyis nem tart sehol az Egyesült Államokban.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.