Gazdaság hvg.hu 2017. szeptember. 21. 12:07

Milliókért utazgattak Jamaicába MNB-dolgozók

Volt, hogy épp semmilyen konferencia nem volt ott, mégis több mint két hetet töltött ott egy jegybanki dolgozó.

Három hónap alatt négyszer is Jamaicába utaztak idén Matolcsy György jegybankjának dolgozói – írja a 24.hu Spät Judit, az Együtt elnökségi tagja által az MNB-től kikért adatok alapján.

Az egyik esetben valaki az utazással együtt 16 napot töltött Jamaicában, Montego Bay-ben a jegybank pénzén, holott a kérdéses időszakban, április 1. és 16. között semmilyen gazdasági konferencia nem volt a közelben. A több mint kéthetes utazás kétmillió forintot kóstált, ennek a fele az útiköltség volt.

Előtte februárban hét napra utazott az egyik jegybanki dolgozó Montego Bay-be, az út összköltsége kicsivel meghaladta az egymillió forintot, amiből 400 ezer forint volt az útiköltség, vagyis feleannyi, mint másfél hónappal később.

Májusban egy nemzetközi rendezvényre utazott Jamaicába négy jegybanki alkalmazott, de tovább maradtak, mint ameddig a konferencia tartott. Az IOSCO (Értékpapír Felügyeletek Nemzetközi Szervezete) éves ülését ugyanis május 14-18. között rendezték, két jegybankos viszont már május 10-én elindult, két társuk csak május 13-án szállt repülőre Budapesten, de végül együtt tértek haza napokkal a konferencia vége után, május 21-én. A 12, illetve 9 napos út 4,8, illetve 3,4 millió forintba került, ebből több mint 1-1 millió volt az útiköltség.

Az MNB azzal magyarázta az utakat, hogy jövőre Magyarország rendezi az IOSCO éves konferenciáját, a nemzetközi szervezet pedig "minden esetben támogatja, illetve elvárja a következő évi házigazda jelenlétét, aktív megfigyelését az előző évi éves konferencia szervezésében, illetve lebonyolításában". Az IOSCO központja egyébként Spanyolországban, Madridban van.

A Spät Judit által kikért adatok szerint 2016 elejétől 2017 közepéig több mint 1700 külföldi utazást bonyolított le az MNB, amik összesen 665 millió forintba kerültek. Egy évvel korábban, 2016 májusában a perui Limában rendezték az IOSCO ülését, oda két embert küldött ki az MNB, de akkor csak 1-1 napot húztak rá az útra, ami így is 3,7 millió forintot emésztett fel. 

A négy jamaicai és egy perui út mellett a hawaii Honoluluban is eltöltött egy hetet egy MNB-s idén márciusban egymillió forintért. A jegybank válasza szerint az MNB munkatársa (a speciális kompetencia igazgatóság főosztályvezetője) a Digital Crimes Consortium (DCC) rendezvényén vett részt, ami a világ bűnüldöző szerveinek, specializált cégeknek, és az IT biztonsági szakma vezetőinek és szakértőinek konferenciája.

2016 nyarán ketten egy hétre Szingapúrba, Malajziába és Kínába utaztak összesen 3,8 millió forintért, amiből 2,8 millió volt az utazási költség. A délkelet-ázsiai túra során az MNB közlése szerint "az MNB bemutatta a jegybanki oktatási programokat számos neves oktatási intézménynek és partnerbanknak (egyebek mellett Tsinghua University, National University of Singapore, Asia School of Business, Bank Negara Malaysia) azzal a céllal, hogy a jövőben még szorosabbra fűzze kapcsolatát ázsiai partnereivel. A felek a széles körű együttműködés számos lehetőségéről tárgyaltak, az út folyományaként pedig a jegybank együttműködési szándéknyilatkozatot írt alá a pekingi Tsinghua Egyetemmel."

A szóban forgó utakon egyébként ügyvezető igazgató, igazgató, titkárságvezető, osztályvezető, főosztályvezető és csoportvezető vett részt, az elnök vagy alelnökök nem. Az MNB belső szabályzata szerint viszont Európán kívüli kiküldetés esetén business díjtételű repülőjegy rendelhető, és bár elméletileg lehet fapados társasággal is utazni, csak akkor, ha a munkavállaló külön nyilatkozik, hogy tudomásul veszi az ezzel járó kockázatokat. A szállásnál az ügyvezető igazgatókig bezárólag ötcsillagos szoba foglalható le, más munkavállalóknak három- vagy négycsillagos hotel ajánlott.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.