Sokkal nehezebb lenne belépni Nagy-Britanniába és munkát vállalni ott a Brexit után, ha a brit kormány elfogadja a belügy javaslatát.
Csak a magas képzettségű külföldiek maradhassanak Nagy-Britanniában a Brexit után két évnél tovább – ezt javasolja a brit belügyminisztérium. A Guardian szerzett meg egy 82 oldalas tervezetet, amely az EU-val folytatott tárgyalások alapja lehet, ha a kormány rábólint.
A javaslat szerint azok az uniós polgárok, akiknek nincs jó képzettségük, legfeljebb két évig maradhatnának Nagy-Britanniában. A többiek sem járnának sokkal jobban, ők 3-5 éves munkavállalási engedélyt kaphatnának. Szigorítanának a családegyesítésen is, ha valaki 2019 után legálisan dolgozik az országban, sokkal nehezebb lenne engedélyeztetnie, hogy a családja is letelepedhessen ott. Ha pedig egy uniós polgár az EU-n kívülről érkező házastársával szeretne együtt élni, azt akkor tennék lehetővé, ha a házastárs évente legalább 18 600 fontot keres.
Az EU összes polgárától útlevelet kérnének, ha be akarnak lépni Nagy-Britanniába – most elég ehhez még egy személyi igazolvány is. Azok pedig, akik a Brexit után hat hónapnál hosszabb időre szeretnének maradni, egy biometrikus azonosítási rendszerbe kerülnének be, ezen át kaphatnának ideiglenes tartózkodási engedélyt.
A Guardian úgy tudja, hogy nem minden miniszter tetszését nyerte el a belügy javaslata.
Az ONS, a brit statisztikai hivatal úgy számol: az ott élő külföldi munkavállalók 40 százaléka alacsonyabb státuszban dolgozik, mint amilyenre a képzettsége alapján alkalmas volna, míg a briteknél 15 százalékos ez az arány.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.