A hírhedt olasz alvilág mellett albán és grúz szervezett bűnözői csoportok kedvencei közé tartozik Magyarország.
A Camorra és a Cosa Nostra is szívesen mossa a pénzét Magyarországon – derül ki az Europol jelentéséből. Az olasz Il fatto quotidiano portál összesítette a szervezett bűnözés adatait országonként, ez alapján pedig van mire figyelni Magyarországon is. Mint írják, pusztán az a tény, hogy a balkáni útvonalon található az ország, kiváltja a pénzmosás és a szervezett bűnözés ellen dolgozó rendőrök figyelmét. A portálnak egy a maffiával foglalkozó olasz nyomozó sorolt látványos példákat az alvilág magyarországi működéséről.
Emlékezetes például az eset, amikor 2015-ben kiderítették, hogy egy olasz bűnözői csoport, köztük Camorra-tagokkal, magyar és svájci bankokon keresztül juttatta el a pénzét lombardiai üzletemberekhez, ugyanebben az évben pedig a Sacra Corona Unita alvilági szervezet egy tagját tartóztatták le Nagylakon, a határnál. Korábban, még 2012-ben kiderítették, hogy egy a Cosa Nostrához kötődő cataniai üzletember szintén egy Svájcban, illetve egy Magyarországon működő offshore bankot használt a pénzmosásra – hogy pontosan melyik bankról volt szó, nem árulták el. Az „üzletembertől” mindenesetre 20 millió eurót foglaltak le.
Mafie unite d'Europa: tutti i "buchi" nella lotta al crimine in Ue. La mappa interattiva . Di @irpinvestigates https://t.co/EwH7DPA0Qv pic.twitter.com/jbEHOvPnqp
— IRPI (@irpinvestigates) 2017. július 18.
A térképen a sötétebb színek a "fertőzöttebb" területeket jelölik.
De a történelmünk és a földrajzi elhelyezkedésünk miatt természetesen a kelet-európai szervezett bűnözés is megjelenik Magyarországon. A jelentés elsősorban azt emeli ki ezen a ponton, hogy az egykori Szovjetunióban gyártott cigaretták csempészete magyar területen át folyik. Kevésbé ismert, hogy az albán maffia előszeretettel szállít kábítószert Magyarországon keresztül, de több ázsiai és kelet-európai szervezett bűnözői csoport is jelen van itt. Közülük leginkább a grúz Kutaiszi klánra figyeltek fel – ellenük még 2013-ban indult nemzetközi nyomozás, és több tagját le is tartóztatták.
Egész Kelet-Európa érintett |
Nem jártak jobban a környező országokban sem. Szlovákiában például a Cosa Nostra aktív csak az összesítés szerint, de ott nem érik be a pénzmosással, fegyverkereskedelem miatt is indult már nyomozás, és valószínűleg kábítószert is gyártanak ott. Ausztriában a Camorra aktív, de ott megjelent a csecsen maffia is, az olasz ’Ndrangheta pedig a gazdasági bűncselekmények mellett az illegális szerencsejátékok szervezésében aktív. Csehországban vietnami és kínai szervezett bűnözés a gyakori – a kábítószerek mellett az emberkereskedelem központjaként, Romániában a Cosa Nostra és a Camorra fontos szereplője a pénzmosásnak és a cigarettacsempészetnek, azt pedig a román, a horvát és a szlovén példánál is kiemelik, hogy az alvilág ügyletei megjelennek a fehér gazdaságban is. A vizsgálatban csak az EU-tagállamokra figyeltek – pedig izgalmas lett volna látni, mi mindent gyűjtenek össze a szerb és az ukrán alvilágról. |
Az olasz szervezett bűnözés elleni nyomozók már az egész európai gazdaságot látják veszélyben. Egy jelentésükben egészen odáig mentek, hogy a szabad piacot aláássa a feketegazdaság. A különféle maffiacsoportok az európai gazdaság szinte minden területén jelen vannak, és nincs olyan ország, ahol ne lennének aktívak. Egész meglepő piaci szegmensekben jelennek meg ezek a szervezetek: nagy felháborodást váltott ki például, amikor kiderült, hogy a ’Ndrangheta a holland virágpiac egyik fontos szereplője volt húsz éven át, úgy, hogy a hatóságok nem is sejtették ezt. Az Europol úgy számol, hogy csak a legnagyobb, olasz bűnözői csoportok évente 110 milliárd eurónyi pénzt mozgatnak meg – ez az EU GDP-jének körülbelül egy százaléka, és nagyjából kétszer annyi, mint amennyi a magyar állam egy teljes éves összes költségvetési kiadása.
A jelentés szerint nagyjából ötezer, kisebb-nagyobb szervezett bűnözői csoportról tudnak az EU hatóságai.
- Az olasz maffia továbbra is aktív, igaz, nem annyira, mint amit a közvélemény gondol. EU-s szinten 2012 óta 145 nyomozás érintette őket, ezeknek 70 százaléka több, mint egy országot érintett.
- Az exszovjet, illetve a török szervezetek Kelet-Európa gazdaságát hálózzák be.
- Egyre jelentősebbek az albán klánok, ők leginkább a kábítószer-kereskedelemben erősek.
- A távol-keleti bűnözői csoportok sem elhanyagolhatóak Közép- és Kelet-Európában.
De nem csak a mi környékünkön érdemes keresni a bűnözőket: Németország a gazdagsága miatt sok maffiavezér kedvenc helyei közé tartozik. Logisztikai szempontból pedig Spanyolország, Németország, Belgium és Hollandia fontos államok, sokan az ottani kikötőkből indítják el a kábítószer-szállítmányokat a kontinens belseje felé.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.