Több százmillió forint közpénzzel és milliárdos hitelekkel segítették rokonai Matolcsy Ádámot. Az e heti HVG részletesen bemutatja, hogyan egyengették a 31 éves vállalkozó útját az Origo megvásárlásáig.
Nem igazolják a nyilvános dokumentumok azt, amit Matolcsy Ádám állít az Origo megszerzésének körülményeiről – derítette ki a HVG. Úgy tűnik, a történet bonyolultabb, mint az első nyilatkozatok alapján, a Magyar Stratégiai Zrt. a kiadó megvásárlása mellett hiteleket is átvállalt, csakhogy ennek egyelőre sem a cégbírósági adatokban, sem a hitelbiztosítéki nyilvántartásban nincs nyoma.
A négymilliárdos hitel átvállalása előtt a jegybankelnök fiának két cége már egymilliárdos adósságot cipelt – ezt pedig éppen Matolcsy György unokatestvérének, Szemerey Tamásnak a bankja, az NHB Bank folyósította nekik.
A HVG e heti száma azt is részletesen bemutatja, miként tömték ki közpénzek százmillióival és bankhitelek milliárdjaival azt a cégcsoportot, amely most nagy részben Matolcsy Ádámé lett. A New Wave-csoport másfél év alatt több, mint 650 millió forintot kapott az MNB alapítványaitól, az NHB pedig előbb egy 500 milliós hitelt adott, az akkor épp állami tulajdonban lévő MKB Bank pedig egy négymilliárdos hitellel segített. Matolcsy Ádám eközben egy belsőépítészettel és bútorokkal foglalkozó céget vitt, később egy félmilliárdos NHB-hitellel megszerezte a Balaton Bútort, de egy-két ingatlant kapott a rokonaitól is. Az állami pénzpumpa pedig tovább működik az időközben Matolcsy Ádám tulajdonába került, és az Origót is megszerző New Wave Media Groupnál: tavaly a reklámbevételeinek harmada már állami forrásból érkezett.
További részletek az e heti HVG Gazdaság rovatában.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.