Az EU-ban a szélenergia a negyedik legjelentősebb energiafajta, amely tavaly az unió áramtermelésének 10 százalékát fedezte. Magyarország viszont a sereghajtók között van a szélenergiát használó tagállamok között.
Az EU-ban összesen termelt 3,1 millió gigawattóra áram mintegy 10 százalékát, 315 ezer gigawattórát szélerőművek állították elő, ez a 2005-ös arány (2 százalék) ötszörösét jelenti – közölte az Eurostat.
A tavalyi adatok alapján a hőerőművek (49 százalék), atomerőművek (26 százalék) és vízerőművek (12 százalék) után szélerőművek (10 százalék) biztosították a legnagyobb arányban az EU áramellátását.
Az EU tagállamai közül az előállított energián belül legnagyobb arányban Dániában (43 százalék), Litvániában (27 százalék), Írországban (21 százalék), Portugáliában (20 százalék), Spanyolországban (18 százalék), Németországban (15 százalék) és az Egyesült Királyságban (14 százalék) felelt szélenergia az áramtermeléséért.
Ugyanakkor az áramellátásban a szélenergia aránya nem érte el tavaly az 1 százalékot sem Máltán, Szlovéniában, Szlovákiában és Csehországban, szintén marginális, 2 százalék volt az aránya az áramtermelésen belül Lettországban és Magyarországon, míg a ráta 4 százalék körül alakult Franciaország, Luxemburg és Finnország esetében.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.