Amíg Brüsszelben azzal viccelődnek, hogy az angol nem lesz hivatalos nyelv az EU-ban a Brexit után, az unió iskoláiban dolgozó brit tanárokra azért szükség van.
Új tétellel egészítette ki az EU a Brexit-számlát, vagyis azt az összeget, amelyet a brit kormány köteles befizetni az uniós kasszába a kilépés miatt. A nagyjából bruttó 100 milliárd eurós (mai árfolyamon 30,7 ezer milliárd forintos) számlához még hozzácsapták azoknak az anyanyelvi angoltanároknak a két tanévnyi bérét, akik az úgynevezett európai iskolákban tanítanak.
Az elitiskolákban az unió intézményeiben dolgozók gyermekeit képzik – egy ilyenbe járt a Brexit egyik legnagyobb híve, Boris Johnson is –, a tandíjat pedig az EU állja. A 27 ezer diák angoloktatásához van szükség az anyanyelvi tanárokra.
A tétel persze apró változás a számlán, ám jelzi, hogy Brüsszelben mi mindenre figyelnek oda – jegyzi meg a Financial Times, amelynek a birtokába jutott a tételeket részletező dokumentum. A tervezetből nem is egy, hanem kettő létezik, jelenleg ezeket körözteti az uniós tagállamoknál Michel Barnier főtárgyaló. A több mint 90 tételből álló számlát is tartalmazó javaslat lesz a kiindulópontja a mostani tervek szerint június 19-én kezdődő tárgyalásokon.
A dokumentumban szerepelnek ennél fajsúlyosabb pontok is. Például az, hogy a Brexit napján minden uniós bevándorlónak, aki az Egyesült Királyságban él, illetve minden britnek, aki valamely EU-tagországban, automatikusan törvényesnek számít majd a letelepedése, még akkor is, ha nem rendelkezik ezt igazoló tartózkodási engedéllyel.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.