Hivatalosan is kiírták a pályázatot a brit kilépés miatt új helyet kereső uniós hivatalokra. Budapest az Európai Gyógyszerügynökséget szeretné idehozni, de ha komolyan veszik a kritériumokat, nincs sok esélye.
Az országok közötti élesedő harcnak kíván véget vetni az Európai Bizottság azzal, hogy meghatározta, milyen feltételekkel pályázhat egy város a Brexit miatt elköltöztetendő uniós hivatalok átvételére.
A Financial Times birtokába jutott dokumentum szerint az EU vezetői július 31-ig adtak határidőt a tagállamoknak arra, hogy leadják pályázatukat az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) és az Európai Bankfelügyelet (EBA) központjának átvételére. A döntés legkésőbb októberben születhet meg az összesen több mint ezer embert foglalkoztató két központ új helyéről – írja az üzleti lap.
Az érdekesek természetesen a döntési kritériumok – vagy az, hogy végre komolyan veszik a kritériumokat, hiszen eddig leginkább a tagországok lobbiereje volt döntő a kérdésben. Természetesen fontos, hogy találjanak képzett munkaerőt a feladatok ellátására, és a folytonosság biztosítása is fontos szempont. Van azonban egy másik elem is, ami rosszul érintheti a 900 fős EMA-ra aspiráló magyar kormány terveit: a földrajzi változatosság – vagyis az, hogy főleg olyan városok közül választanának, ahol még nincs ilyen hivatal. Nem nagy a választék: Bulgária, Románia, Horvátország, Ciprus és Szlovákia ilyen. (Budapest a CEPOL-nak, az EU „rendőrakadémiájának”, valamint az Európai Innovációs és Technológiai Intézetnek, az EIT-nek ad otthont.)
Itt azonban nem állnak meg: összesen 18 oldalon keresztül sorolja a felhívás a kritériumokat. Még azt is előírják, hogy a hivatalok vendégei számára hány éjszakára kell hotelszobát biztosítani.
A felhívás része a Brexitről szóló tárgyalásoknak, amelynek a menetrendjét hétfőn hagyták jóvá az EU illetékes miniszterei. Michel Barnier uniós főtárgyaló reményei szerint az egyeztetés a brit választások után, június 19-én elindulhat. Vagyis csaknem egy évvel az után, hogy a szigetország lakóinak többsége a 2016. június 23-i népszavazáson a kilépés mellett döntött.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.