Adóelkerüléssel, illetve adócsalással vádolta meg pénzügyminiszterét Csehország kormányfője. Bohuslav Sobotka miniszterelnök sebtében összehívott sajtóértekezletén Prágában össztüzet zúdított Csehország második leggazdagabb emberére, aki egyáltalán nem mellesleg az ország pénzügyminisztere is.
Ha a miniszterelnök levált, akkor kész vagyok távozni, de magamtól nem mondok le – válaszolt a kritikákra Andrej Babiš pénzügyminiszter. A vita mögött mi lenne más, mint a politika. Októberben választásokat rendeznek Csehországban. A két politikus egyben két konkurens párt vezére is. Jelenleg Babiš pénzügyminiszter pártja, az ANO (Akcia nespokojných občanov – Elégedetlen Polgárok Akciója) jobban áll – írja az amerikai Bloomberg hírügynökség. Babišt sokan a cseh Trumpnak is tartják.
Ha most lennének a választások, akkor a szavazatok több mint 28%-át kapná meg. A miniszterelnök pártja csak a szavazatok alig több mint 16%-ra számíthat. Az ANO és a szociáldemokraták mögött a harmadik helyen a kommunisták állnak, akik több mint 12%-ra számíthatnak. Ráadásul Babiš pénzügyminiszter mint a Csehszlovákiában egykor teljhatalmú kommunista párt oszlopos tagja, ma is remek kapcsolatot ápol mind a mai kommunistákkal, mind pedig Zeman szociáldemokrata államfővel. No meg Oroszországgal és Putyin elnökkel – ezt már csak a sajtónak az a része írja meg, mely nem áll az oligarcha-pénzügyminiszter ellenőrzése alatt. 1980-ban Babiš belépett a kommunista pártba, amit sokan még ma is a szemére vetnek.
Ennéll is ellentmondásosabb az, hogy állítólag tagja volt az Állambiztonsági Szolgálatnak (ŠtB) is. A Nemzeti Emlékezet Hivatala (Ústav pamäti národa) irattárából nyilvánosságra hozott dokumentumok szerint 1980-tól két éven keresztül bizalmasként tartották őt nyilván a kommunista állambiztonságiak. Kiszivárgott hírek szerint később Bures fedőnév alatt ügynökként dolgozott. Babiš mindezt tagadja, és a róla közölt információk miatt feljelentette a Nemzeti Emlékezet Hivatalát.
Miből jött össze a 3 milliárd dolláros vagyon?
A 63 éves szlovák származású Babiš diplomatagyerek volt. Amikor megalakult a Petrimex csehszlovák vállalat Marokkóban, rábízták az irányítást. Az üzlet jól ment, állítólag jelentős részben azért, mert a csehszlovák, illetve a szovjet titkosszolgálat támogatását is élvezte. Maga Babiš ezt természetesen tagadja, de csehországi cégbirodalma, amely a Petrimexből nőtt ki tele van egykori titkosszolgálati tisztekkel. Babiš később Afrikából hazatérve megalapította első cégét, a ma már 230 üzemet irányító Agrofert mezőgazdasági, élelmiszer- és vegyipari holdingot. A leggazdagabb szlovák otthonosan mozog a médiaiparban is. Babiš a tulajdonosa annak a médiakonszernek, amely nemcsak a Mladá Fronta DNES és Lidové Noviny véleményformáló cseh napilapokat adja ki, hanem internetes portálokat, rádióadókat és zenetévéket is működtet.
Anne Applebaum, Pulitzer-díjas újságíró könyvet írt Moszkva ügynökeiről a posztkommunista országokban. Ebben Babiš előkelő helyen szerepel. Az érintett persze tagad, de az ellenzéki sajtó Prágában megírta: Putyin kedvenc csecsen vezére úgy futtathat versenylovakat Európában, hogy az ehhez szükséges engedélyeket a cseh pénzügyminisztérium járta ki a számára. Maga Kadirov ugyanis szankciós listán van a Krím megszállása óta.
Az Agrofert-cégbirodalom 18 országban működik, és több mint 34 ezer dolgozója van. A Forbes 3 milliárdra taksálta az értékét. Az egyedüli tulaj maga a pénzügyminiszter, aki ugyan átadta egy független testületnek az operatív irányítást, de a tulajdonjogról nem mondott le. Ez jogilag lehetséges, de sokan kételkednek abban, hogy a pénzügyminiszter nem szól bele abba, hogy mit csinál az általa évtizedeken át felépített cég. Annál is inkább, mert a birodalom része a média is, mely a mostani választási kampányban döntő szerepet játszhat. Kitart-e a furcsa pár – a kormányfő és vetélytárs minisztere – egymás mellett az októberi választásokig? A miniszterelnök április végéig adott határidőt Babiš pénzügyminiszternek, hogy tisztázza magát.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.