Még sosem főztek annyi sört a cseh sörgyárak, mint tavaly. A szlovákok, a németek és a lengyelek a legnagyobb fogyasztók az EU-ban, de a Csehországba látogató turisták is szépen teljesítettek.
Rekordmennyiségű, 20,5 millió hektoliter sört főztek tavaly a csehországi sörgyárak – közölték hétfőn Prágában sajtótájékoztatón a csehországi sörgyárak képviselői. Előző évben a sörgyárak 20,1 millió hektoliter sört állítottak elő.
Az egy személyre eső éves sörfogyasztás Csehországban továbbra is 143 liter, ami a tavalyelőtti mutatóval azonos. Csehország lakossága azonban az egy év alatt 25 ezerrel nőtt.
A cseh sörexport folyamatosan növekszik: tavaly 4,4 millió hektoliter sört szállítottak külföldre, míg 2015-ben 4,1 millió hektolitert. Az Európai Unióban a legtöbb cseh sört Szlovákiában, Németországban és Lengyelországban fogyasztják. Az unión kívüli országokban leginkább Oroszországban, Dél-Koreában és az Egyesült Államokban isszák a cseh sört.
Gyorsan növekszik az alkoholmentes sör fogyasztása. Tavaly ebből 555 ezer hektoliter fogyott el, ami éves összehasonlításban 17,3 százalékos növekedés.
Nagy sörfogyasztók a Csehországba látogató külföldi turisták. A sörgyártók szövetségének becslése szerint tavaly a turisták 785 ezer hektoliter sört ittak meg, ami éves szinten 19 százalékos növekedés.
Ami a sörbehozatalt illeti, Csehország ezen a téren az Európai Unióban az utolsó. Tavaly 325 ezer hektoliter sört hoztak be a csehek, ami éves összehasonlításban 4,6 százalékos növekedés. Leginkább a mexikói és a lengyel sör ízlik a cseheknek.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.