Látványosan megdobta a magyar kereseteket a minimálbér emelése. Az állami szférában és a versenypiacon is jóval jobban fizetnek, mint egy éve, a közmunkások helyzete viszont sokkal rosszabb lett.
Megtette a hatását a minimálbér-emelés: az átlagkereset 10,7 százalékkal volt magasabb idén februárban, mint egy évvel korábban. A KSH ma kiadott adataiból kiderül: a bruttó átlagbér 274 800 forint volt, ami azt jelenti, hogy átlagosan 182 700 forintot vihetett haza egy magyar dolgozó.
A legnagyobb ütemben, 12,9 százalékkal a költségvetési szférában nőttek a bérek, egy ottani dolgozó átlagosan 167 600 forintot vihet haza. Ezt a számot többek között az egészségügyben és a kulturális munkakörökben dolgozók keresetrendezése húzta fel. A legjobban persze még így is a versenyszférában lehet keresni, az ottani vállalkozások dolgozóinak átlagbére 9,2 százalékkal nőtt, 190 500 forintra. A nonprofit szervezeteknél dolgozók 158 200 forintot vihetnek haza átlagosan.
A legrosszabbul persze a közmunkások jártak: nekik átlagosan 53 400 forintos nettó fizetésből kell megélniük. Mivel egy másfél százalékos növekedés egy év alatt, miközben az infláció 2,6 százalékos volt, ennek a körnek még romlott is a helyzete 2016 elejéhez képest.
Nem meglepő, hogy a legjobban a pénzügyi és biztosítási ágban dolgozók kerestek: az ő bruttó átlagfizetésük 517 ezer forint. A közmunkásokat leszámítva a legkevesebbet az egészségügyben és a szociális ellátásban kapják, ott a bruttó átlagkereset 172 900 forint.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.