Az amerikai elnök szerint valami nagyszerű történt az amerikai munkahelyek szempontjából pénteken, hosszú távon azonban nem is ennyire rózsás a helyzet.
Zöld utat adott a Keystone XL olajvezetéknek a Trump-kormány. Donald Trump pénteken aláírta a Kanada felől érkező olajvezeték építéséről szóló engedélyt.
A nyolcmilliárd dolláros beruházást az előző elnök, Barack Obama 2015-ben környezetvédelmi okokra hivatkozva leállíttatta, annak ellenére, hogy az Egyesült Államok 2008-ban megkötötte a szerződést Kanadával és megadta az engedélyt az építkezésre.
Az engedély pénteki aláírásakor Trump azt mondta: "ez nagyszerű nap az amerikai munkahelyek szempontjából", illetve az olajvezeték "a legnagyszerűbb technológiával" épül meg.
Today, I was pleased to announce the official approval of the presidential permit for the #KeystonePipeline. A great day for American jobs! pic.twitter.com/5ga6XmpStG
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) March 24, 2017
Trump korábbi bejelentése szerint a beruházással körülbelül 28 ezer új munkahelyet hoznak létre.
A döntés lezárja a környezetvédelmi csoportok és energetikai szakemberek között évek óta tartó vitát is. Az első kommentárok szerint a döntéssel Trump elnök a gazdasági fejlődést helyezte előtérbe a környezetvédelemmel szemben.
Az olajvezeték 2735 kilométernyi hosszan kanyarog majd a kanadai Alberta felől Montanán, Dél-Dakotán, Nebraskán, Kansasen és Oklahomán keresztül Texasig, a Mexikói-öböl partjáig. Naponta 800-830 ezer hordó nyersolajat fog szállítani, ez a kanadai olajexport egyötöde.
Az elnöki engedélyt - szokatlan módon - nem a külügyminiszter írta alá, hanem Tom Shannon államtitkár. Rex Tillerson külügyminiszter kivonta ugyanis magát a folyamatból, mert környezetvédelmi csoportok azzal támadták, hogy mivel korábban az Exxon olajtársaság elnök-vezérigazgatója volt, érdekkonfliktust teremt, ha éppen ő ír alá egy olajvezetékről szóló megállapodást.
Az elnöki engedély önmagában még nem elégséges: az építkezést bonyolító vállalatnak megállapodást kell kötnie ugyanis az egyes amerikai szövetségi államokkal és a helyi hatóságokkal is.
Mégsem lesz akkora munkahely boom?
A Time szerint a Trump által emlegetett több tízezer új munkahely ígéretét érdemes a helyén kezelni. Azt a kormányzat is elismerte ugyanis, hogy többségében rövid távú munkalehetőségről van szó.
Ha befejezik az olajvezeték építését, akkor utána már csak 50 álláshely lesz elérhető: 35 állandó pozíció mellett 15 időszakos munkát hirdetnek meg ugyanis az amerikai külügyminisztérium közlése szerint.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.