Kötelező vételi ajánlatot tett a Konzum az Opimus részvényeire.
Kötelező vételi ajánlatot tett a Konzum PE Magántőkealap az Opimus részvényeseinek – tette közzé az Opimus a Budapesti Értéktőzsde honlapján. A Jászai Gellért által vezetett magántőkealap a hét elején került az Opimus részvényesei közé – ott a Konzum-csoport egy másik tagját, a Konzum Management Kft. váltotta fel. Az események gyorsan követik egymást, hiszen ez utóbbi cég is csupán egy héttel korábban szállt be a Hunguest-szállodákat megvásárló társaságba, együtt Mészáros Lőrinccel. A Konzum akkor 14, míg Mészáros 16,9 százalékot szerzett.
A felcsúti polgármester a szintén a tőzsdén jegyzett Konzum Nyrt.-be is februárban vásárolta be magát, ám tulajdonlását korábban is sejteni lehetett. Az Opimus – amely akkor került be a hírekbe, mikor egy leányvállalata október végén megvette a Népszabadság kiadását felfüggesztő Mediaworks kiadót – cégeinek vezetésében már akkor több Mészároshoz köthető üzletember megjelent. Mészáros akkor még cáfolta, hogy köze lenne az ügylethez és a céghez.
Most viszont már lassan tényleg az övé lehet a cég többsége. A hivatalosan március 14-re, vagyis a magántőkealap megjelenése utáni napra datált vételi ajánlat lényege ugyanis éppen a kisrészvényesek tulajdonrészének a megszerzése. Hasonlóan jártak el a Konzum esetében is: ott is a magántőkealap tett ajánlatot.
Még van egy hasonlóság a két ügylet között: ahogy a Konzum esetében, az Opimusnál sem profitálnak a kisrészvényesek abból, hogy Mészáros Lőrinc megjelenése után kilőtt az árfolyam. Az Opimus részvényeiért 45 forintot ajánlanak, míg március elején már 60 forint fölött kereskedtek a cég papírjaival. Az eljárás szabályos, az elmúlt 180 nap súlyozott átlagárát vették figyelembe.
A kisrészvényesek kivásárlása nem feltétlenül jelent kivonulást a tőzsdéről, ám ha a Konzum tulajdoni része meghaladja a 90 százalékot, tehet erre lépéseket.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.