Egyre több a módos magyar – a dollármilliomosok klubja kiugró mértékben bővült egyetlen év alatt. Igazi mágnásból viszont csak 17-tel büszkélkedhetünk. Már amelyikkel.
Gyorsan bővül a magyar milliárdosok csoportja, de még mindig elbújhatunk Csehország és Lengyelország mögött – többek között ez olvasható ki a világ vagyonosodásáról a napokban közzétett jelentés adatsoraiból. A World Wealth Reportban – melynek főbb megállapításait korábbi cikkünkben ismertettük – Magyarország előkelő helyet foglal el a közép-európai térségben (amin azért sokan segít az a tény is, hogy Szlovákia nem szolgáltatott adatokat). Egyetlen év alatt (2015-ről 2016-ra) ezer új milliomossal gyarapodott hazánk (amerikai dollárról van szó – a szerk.), az előrejelzések szerint 2026-ban már több mint 15 ezer honfitársunk élvezheti a dollármilliomosok felhőtlen életét. Ezzel magunk mögé utasítjuk Romániát, Horvátországot és Szerbiát is (a részletes adatokhoz húzza az egeret a grafikonra):
A multimilliomosok (10-100 millió dollár közötti vagyonnal rendelkezők) klubjában is a középmezőnyhöz tartozunk: tíz éve még alig félezren tartoztak ebbe a csoportba, ma már 780-an, és egy év alatt 60 újonc csatlakozott (avagy bukott le fentről). Ha minden jól megy (nekik), akkor 2026-ban már csaknem ezren lesznek a másodosztályban.
Ha a jelentés adatait összevetjük a Forbes listájával, könnyen kiszámolható, hogy a középmezőny megerősödése mások mellett Mészáros Lőrincnek, Garancsi Istvánnak és Andy Vajnának is köszönhető.
Az elitklubban viszont még pedáloznunk kell, ha be akarjuk érni szomszédainkat: a csehekhez és a lengyelekhez képest szégyenteljesen kevés, 17 százmilliomosunk van (akiknek vagyona 300 millió és 1 milliárd dollár közötti) , dollármilliárdosunk viszont egy szál sincs – legalábbis a tavalyi adatok szerint. Bezzeg a románoknak 2 is van: a jelentés ugyan nem nevesíti őket, de könnyen kitalálható, hogy Ioan "Mr. 50 ezer hektár" Niculae földbáróról és Ion Tiriac volt teniszezőről, a Madrid Tenis Open tulajdonosáról, fanatikus autógyűjtőről van szó.
Az egyetlen magyar, aki eljutott a dollármilliárdosok – "alig" kétezer fős – klubjának előszobájáig, Csányi Sándor: a Forbes tavalyi listáján 283 milliárd forinttal végzett az élen, ami 0,94 milliárd dollárnak felel meg. De neki is bele kell húznia, mivel az elitklub is rohamtempóban bővül. A prognózisok szerint tíz év alatt ezren lépik majd át az egymilliárd dolláros álomhatárt, többségük Ázsiából és a posztszovjet térségből érkezhet.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.