A kínai parlament, ottani elnevezéssel az Országos Népi Gyűlés most tartja szokásos évi plenáris ülését. Ez a fórum a szocialista államrend szabályai szerint működik, tehát csak jóváhagyja a pártvezetés korábban, szűk körben hozott döntéseit. De összetétele sokat elárul a modern Kínáról, amelyre aligha ismerne rá a negyven éve halott Mao Ce-tung.
Merthogy a népi parlament és az égisze alatt működő nemzeti konzultatív tanács tagjai között 209 olyan személy van, akinek a vagyona eléri vagy meghaladja a 2 milliárd jüant. Ez „csak” 276 ezer eurónak megfelelő összeg. De, írja a sanghaji Hurun Report friss számára hivatkozva a Le Figaro, 100 népképviselő már dollárban is milliárdos, igaz, ők a két testület teljes taglétszámának csak a 4 százalékát teszik ki. A Hurun Report arra is rámutat, hogy Hszi Csin-ping elnök négy évvel ezelőtti hatalomra kerülése óta a nép leggazdagabb választott képviselőinek vagyona 64 százalékkal gyarapodott. Hszi Csin-ping 2012 novemberében lett a Kínai Kommunista Párt főtitkára és a párt katonai bizottságának az elnöke. A szokások szerint a következő év tavaszán az Országos Népi Gyűlés államfővé is választotta. A 63 éves politikus regnálásának első évei a korrupció elleni harcról is szóltak. Valóban sok kenőpénzből meggazdagodott helyi és országos vezető bukott le, és az ő kegyvesztettségük nagy sajtónyilvánosságot kapott. De közben viharosan nőtt a kínai milliomosok és milliárdosok száma is.
Kínában nem lehet úgy üzleti karriert befutni, mint mondjuk Új-Zélandon, Kanadában vagy Norvégiában. Aki a világ legnépesebb országában gazdagodik, annak jóban kell lennie a hatalommal. Rory Truex, a Princeton egyetem Kína kutatója szerint az Országos Népi Gyűlés milliárdosainak karrierje jól tükrözi a modern Kína működési mechanizmusát. A hatalommal jól kijövő gazdag vállalkozókat parlamenti képviselői státusszal jutalmazzák. Ezzel elérik, hogy további gyarapodásuk összhangban legyen az állam és a párt érdekeivel, nyilatkozta az amerikai kutató. Ez a nagy népi céloknak nem ellentmondó gyarapodás 64 százalékos vagyonnövekedést eredményezett a leggazdagabb képviselőknél az utóbbi négy évben.
Hszi Csin-ping „uralkodásának” még csak a felénél tart, mert a kínai politikai szokások szerint egy vezető garnitúra tízéves mandátumot kap. 2022-ig tehát kedvenc képviselői tovább gazdagodhatnak, ha betartják a kínai „nagy népi kapitalizmus” szabályait. Amelyek persze sehol sincsenek leírva, ezért óvatosnak kell lenniük, hiszen csak addig gazdagodhatnak, ameddig azt a párt legfelső vezetése is jónak látja.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.