Nagy Márton alelnök lehet a jegybankban zajló hatalmi átrendeződés kárvallottja – írja a 24.hu.
Matolcsy György jegybankelnök leginkább Nagy Mártonra támaszkodott eddig szakmai ügyekben, alelnököt csinált belőle, de most egymás után húzogatják ki alóla a területeket – olvasható a 24.hu-n.
Nagy Márton azon kevesek egyike volt a Simor András-féle Magyar Nemzeti Bank (MNB) felső vezetői közül, akik át tudták menteni magukat a Matolcsy-féle jegybankba. Matolcsy 2013 tavaszán került az MNB élére, és az addig igazgatóként ott dolgozó Nagy Márton egy szinttel feljebb lépett, ügyvezető igazgató lett, megerősödött a szerepe.
Háttérbe szorította a jegybank másik fontos részlegét vezető ügyvezető igazgatót, Palotai Dánielt, majd 2015-ben több szervezet igazgatóságába delegálták, ő lett például a Budapesti Értéktőzsde elnöke, és abban az évben ősztől alelnökké is kinevezték.
Egyes vélemények szerint azonban 2016 elején törés következett be Matolcsy és Nagy Márton viszonyában. Több tipp is van az okokról. Az egyik szerint az MNB elnöke nem akarta, hogy alelnöke túlzottan megerősödjön. A másik verzió pedig arról szól, hogy Matolcsy a lojalitás hiányaként értékelhette azt, amikor Nagy Márton tavaly márciusban kiszállt az egyik jegybanki alapítványból, és ezt nem is titkolta a nyilvánosság előtt.
A Pallas Athéné Domus Scientiae Alapítvány kuratóriumi tagja volt egyébként annak 2014 áprilisi megalapítása óta, de 2015 végén lemondott erről a tisztségről. Döntését azzal indokolta később, hogy túl sok feladata volt. Ez azonban a 24.hu forrásai szerint csak ürügy volt. Valójában szerette volna távol tartani magát ugyanis az alapítványok botrányos ügyeitől, és állítólag kapóra jött neki, hogy hivatkozhat a felgyűlt munkáira.
A jegybankban kész tényként kezelik, hogy egy másik fontos területet, a bankrendszer stabilitásával foglalkozó úgynevezett makroprudenciális területet is elveszik Nagytól, és inog a pozíciója a tőzsde élén is – tették hozzá a cikkben.
A jegybank Nagy Márton közleményével reagált, aki határozottan cáfolta és visszautasította azokat az állításokat, amelyek szerint a Magyar Nemzeti Bank vezetősége nem egységes. Állította: Matolcsy Györggyel való viszonyában sem 2015-ben, amikor lemondott alapítványi pozíciójáról, sem 2016 elején, sem azóta nem következett be semmifajta „törés”. Nagy Márton szerint Matolcsy György bizalma töretlen iránta.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.