Gazdaság hvg.hu 2017. február. 16. 17:01

Kötvény vagy részvény, USA vagy Magyarország – hol nyer nagyobbat?

Kifejezetten kedvező globális makrogazdasági környezetben indul az év: a bizalmi indexek tempós és viszonylag kiegyensúlyozott növekedést vetítenek előre. A kötvényeknél több befektetési lehetőséget kínálnak a részvények, de az elmúlt időszak árfolyam-emelkedései után nagyon meg kell nézni, mely piacokra érdemes befektetni.

„Kifejezetten jó hangulatban indult az év a világgazdaságban és a részvénypiacokon egyaránt” – mondta Forián-Szabó Gergely, a Pioneer Alapkezelő Zrt. befektetési igazgatója. Az üzleti bizalmi indexek optimizmusa alapján 2017-re megalapozottnak tűnik egy viszonylag egészséges 3,5 százalék körüli globális GDP-bővülés, a korábbi éveknél kiegyensúlyozottabb területi megoszlásban.

Közép-Európa részvénypiacait ugyan kezdik „felkapni” a befektetők, de a makrogazdasági és vállalati fundamentumok alapján megalapozottnak tűnik a régió részvényeinek drágulása. A Pioneer várakozásai szerint a következő évek kedvező folyamatai – kedvező nemzetközi környezet esetén – térségünkben további értéknövekedést vetíthetnek előre.

Mi várható az USA-ban és Nyugat-Európában?

Az Egyesült Államokban az üzleti ciklus az érett szakaszban jár, a munkaerő-piaci mutatók kitűnőek, és a fogyasztói bizalom is erős. Ebben a környezetben a Fed elméletben fokozatosan „normalizálhatná” a még mindig laza monetáris kondíciókat és komolyabb költségvetési élénkítésre sem lenne szükség. A tavaly novemberi Trump-győzelem azonban átírta a forgatókönyveket: az új elnöktől jelentős fiskális expanziót várnak a piacok, adócsökkentés és kiadásnövelés formájában. A választások előtt a Trump-adminisztrációtól várt gazdaságpolitika kapott hideget-meleget, ám a választások előtti rémképeket az eredmények után hirtelen hurráoptimizmus váltotta fel.

Forián-Szabó szerint hamarosan csillapodhat a „Trump-inga” kilengése: a konkretizálódó gazdaságpolitikai elképzelések után a piaci várakozásoknak vissza kell térniük a józan tartományba. Európában az USA-hoz képest sokkal korábbi fázisában tart a konjunktúraciklus. A kibontakozó fellendülést az üzleti és fogyasztói bizalmi indexek lendülete mellett a nagyobb munkaerő-piaci tartalékok, a gyengébb euró-árfolyam és a lassan éledező bankrendszer is támogathatja. Az inflációs veszély egyelőre nem tűnik komolynak, így az EKB-nak még bőven van ideje kivárni az esetleges határozottabb szigorítással. Az idei kilátásokat némileg beárnyékolják a politikai kockázatok: az EU GDP-jének 72 százalékát adó 7 országban lehet kiemelkedő jelentőségű választás vagy szavazás.

„A régión belül Magyarországon is igazi növekedési meglepetés van készülőben” – véli a Pioneer befektetési igazgatója. A talaj kiváló, a lakosság, a vállalatok és az államháztartás megtakarítási pozíciója egyaránt sokat javult a válság óta, a magánszektorban a lecsökkent hitelállomány szintről bőven lehet tere a növekedésnek. A következő években nagyot lendíthet a GDP-n a bérkiáramlás, ezen keresztül pedig a lakossági fogyasztás növekedése.

Közép-Európa az elmúlt években a növekedés és a stabilitás szigetévé vált a világban. A magyar, a lengyel, a cseh és a román GDP idén újabb lendületet kaphat, miközben a külső és belső egyensúly megnyugtató képet mutat. A régió Nyugat-Európához képest jelentős növekedési potenciállal rendelkezik, hiszen a konvergencia keretében van hova javulnia a termelékenységnek, ezzel párhuzamosan emelkedhetnek a bérek és bővülhet a lakossági fogyasztás.

A régió bankjainak mérlege az elmúlt években megtisztult, hitelállományuk alacsony, így van tere a hitelezésnek. Az EU-források rövid távon – különösen idén és jövőre - újabb lendületet adhatnak a térségnek, távlatilag azonban erre a motorra nem számíthat Közép-Európa.

zöldhasú
Hirdetés
További cikkeink Trump elnöki beiktatásáról