Az uniós bíróság vizsgálhatja, nem sérti-e az EU-jogot, amennyire kevés lehetőségük van perelni a volt devizahiteleseknek.
Az uniós bírósághoz fordult a Fővárosi Törvényszék, hogy megállapítsák, nem sérti-e az EU-jogot a devizahitelek elszámolásának törvénye – írta meg az azenpenzem.hu. Egész pontosan azzal kapcsolatban van kételye a bíróságnak, ahogyan az elszámolás és a forintosítás törvényeiben az elégedetlen adósok perelési lehetőségeit korlátozták. A nagyjából 17 ezer ügy közül így körülbelül hatvanban jöhetett szóba egyáltalán, hogy a bíróság a szerződést semmisnek nyilvánítsa.
A Fővárosi Törvényszék egyik bírája most az Erste ellen indított perben fordult az uniós bírósághoz. A kérdései, amelyeket előzetes döntéshozatalra terjesztett elő, azt feszegetik, hogy az adósmentő törvények egyáltalán jogszerűek-e. Ha az Európai Unió Bírósága kimondaná, hogy összeegyeztethetetlenek a szabályok az uniós joggal, akkor ezeket a magyar bíróság nem alkalmazhatná.
Ismerve az EU Bíróságának döntéshozatalát, egyáltalán nem biztos, hogy hamar ítélet születik. Az átlagos idő a kérdés beterjesztése és a döntés között két év. Addig is a folyamatban lévő ügyeket elvileg fel kell függeszteni, amíg nem ítél a bíróság – a portálnak egy ügyvéd már mutatott is olyan iratot, amely szerint a keresetét felfüggeszti az uniós döntésig.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.