Bár a nyilvánosságra tartozik, hogy miért kerül csak havi 45 ezer forintba egy 117 négyzetméteres, műemléképületben található önkormányzati lakás használata a budai Várban, sajnos aránytalanul nagy munkával járna a szerződések kiadása. Ezért csaknem hárommillió forintot kér az önkormányzat a közadatokért.
Élve törvényadta jogával az I. kerületi önkormányzat 2,819 millió forintot kér a Magyar Nemzettől azért, hogy adatokat adjon ki arról, miként gazdálkodik a kerület ingatlanvagyonával. A Fidesz-féle nyilvánosságértelmezéssel ezek olyan közérdekű adatok, amelyek kiadásáért a hivatalok milliókat kérhetnek.
A budavári ingatlangazdálkodásról szóló korábbi hírek szerint pedig nagyon is indokolt lenne belenézni ezekbe a szerződésekbe: maga Nagy Gábor Tamás polgármester is a piaci ár töredékéért jutott bérlakáshoz az általa vezetett önkormányzatnál, patinás műemléképületben található 71 négyzetméteres lakásáért havi 80 ezer forintos bérleti díjat fizet.
De ez nem csak az ő kiváltsága a kerületben, az értékes ingatlanok jutányos áron való kiadása már-már rendszerszintű: egy vállaltan jobboldai, Kossuth-díjas színész például havi 45 ezerért használ egy 117 négyzetméteres, Úri utcai lakást.
A lap a következő adatok kiadását kérte a kerülettől: hány önkormányzati bérlakás van a kerületben, mekkorák ezek, mekkora bérleti díjat szednek be értük. A jelenleg érvényes bérleti szerződések másolatait is kérték.
A hivatal álláspontja szerint a közadatok kiadása "a hivatal alaptevékenységének ellátásához szükséges munkaerőforrás aránytalan igénybevételével jár". 1500 bérleti szerződést kell előkeresni az irattárban, ezeket mind anonimizálni kell, majd be is kell szkennelni a dokumentumot. Ez csaknem 1470 munkaórába kerülne – magyarázta a jegyző.
„Közösségi értékmegőrzés": megmagyarázta a Fidesz a budavári lakásmutyit
A budavári önkormányzat Fidesz-frakciója szerint az ellenzék le akarja járatni az I. kerület évtizedes lakásgazdálkodási rendszerét, amelynek lényege a „közösségi értékmegőrzés".
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.