Vannak, akik elégedetten bonthatnak pezsgőt az év végén. Nekik ráadásul telik a legdrágább champagne-ra is.
2016 már nem nagyon mossa le magáról a szörnyű jelzőt, ám vannak olyanok, akik elégedetten zárhatják az évet. Természetesen azok, akik amúgy is a szerencsésebbek közé tartoznak: a világ leggazdagabb emberei.
A Bloomberg összeszedte, milyen évet tudhatnak maguk mögött a legnagyobb befektetők. A rövid válasz: igencsak mozgalmasat. Ha viszont a gazdasági hírügynökség grafikonját is megnézzük, látszik, hogy a hektikus ingadozások ellenére a vagyonuk jelentősen növekedett az előző év végi állapothoz képest.
A csúcs szeptember 6-a volt, ekkor a világ leggazdagabbjai összesen 4,5 ezer milliárd dollár, vagyis 1334 ezer milliárd forint felett rendelkeztek. Azóta kis csökkenés tapasztalható, ám ezt össze sem lehet hasonlítani a februári mélyponttal, amikor 4 ezer milliárd alá esett az összetett vagyon.
A legnagyobb nyertes Warren Buffett, a Berkshire Hathaway befektetési cég vezetője 11,8 milliárd dollárral, 74,1 milliárdra tudta növelni vagyonát 2016-ban. Bill Gates, a Microsoft alapítója sem panaszkodhat: ő már 91,5 milliárd dollár felett rendelkezhet, ebbből csaknem 10 milliárdra az év eleje óta tett szert. A harmadik legnagyobb nyertes Harold Hamm, az amerikai palaolajkitermelésben érdekelt Continental Resources vezérigazgatója, aki gyakorlatilag megduplázta vagyonát: 6,9 milliárd dollárról indult és ma már 15,3 milliárdja van.
Az év végi emelkedésre egyszerű a magyarázat: a piacok Donald Trump megválasztásától szigorítás helyett a rendszer liberalizálását remélik, az ipar gazdaságélénkítést, az energetikai szektor pedig a hagyományos energiaforrások előtérbe kerülését várja az új washingtoni vezetéstől. Trump győzelme magyarázhatja azt is, miért az amerikai üzletemberek bonthattak pezsgőt már jóval Szilveszter előtt: a november 8-i elnökválasztást követő tőzsdei ralin összesen 77 milliárd dollárral tudták növelni vagyonukat. A sors fintora, hogy ugyanezek az üzletemberek szinte egy emberként álltak ki Trump ellen és Hillary Clinton mellett a kampány idején.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.