Beny Steinmetz vagyonát 1,4 milliárd euróra becsüli a Forbes. Az izraeli milliárdost korrupció gyanújával vették őrizetbe.
Négy ország rendőrsége nyomozott utána: USA, Svájc, Izrael és Guinea. Francia közvetítőjét börtönbüntetésre ítélték az Egyesült Államokban.A világ legnagyobb vasércbányáját csekély 160 millió dollárért szerezte meg Beny Steinmetz cége Guineában. Ez Afrika egyik legszegényebb és legkorruptabb állama. A Simandu bánya értékét 20 milliárd dollárra becsülték a szakértők. A londoni székhelyű Rio Tinto bányavállalat is benne volt az üzletben, de őket Steinmetz valahogy kizárta az ügyből. Állítólag több tízmillió dollár cserélt gazdát közte és a guineai elit tagjai között. Végül az izraeli gyémántkirály a bánya részvényeinek az 51%-át eladta a brazil Vale cégnek. Csekély 2,5 milliárd dollárért.
Ez már sok volt
Az eszelősen nagy profit szemet szúrt Lansana Conte guineai elnöknek is, aki eredetileg engedélyezte a boltot. Guineában megindult a vizsgálat. Steinmetzet kigolyózták. De hát ő már a pénzénél volt. Lansana Conte elnök 2008-ban elhunyt. Egyik neje azonban vádalkut kötött az FBI-al, mely nyomozni kezdett az ügyben. Ő állítólag a vád koronatanúja az ügyben, mert Beny Steinmetz emberei rajta keresztül juttatták el a megvesztegetési pénzeket az elnöknek. A gyémántkirály persze mindent tagad. Miután az utóbbi időben Svájcban élt, ezért amerikai kérésre az alpesi állam rendőrsége is érdeklődni kezdett Steinmetz üzletei után. Az izraeli milliárdos, akinek felesége miatt francia útlevele is van, gyorsan hazaköltözött Izraelbe. De az FBI ott is utána nyúlt: az izraeli rendőrség kérésére őrizetbe vette. Beny Steinmetzet- írja a párizsi Le Monde.
Afrikában lett gyémántkirály
Amint befejezte katonai szolgálatát Izraelben, Beny Steinmetz Antwerpenbe tette át a székhelyét, ahol a zsidó gyémántcsiszolók és kereskedők évszázadok óta meghatározó szerepet játszanak a világ gyémánt piacán. Minthogy Afrika a gyémánt egyik legfőbb lelőhelye, így az ifjú Steinmetz ott próbálkozott. Nagyon gyorsan multimilliomos lett. A megvesztegetés ezen a kontinensen általános, így Steinmetz nem tett mást, mint a vetélytársak: addig tömte pénzzel az afrikai döntéshozókat, amíg azok a javára döntöttek. Csakhogy Amerikában megindult a nemzetközi korrupciós ügyek vizsgálata. Ez betette a kaput Beny Steinmetznek is. Miután őrizetbe vették, az ügyvédei azonnal követelték a szabadon engedését Izraelben. A bíróság 100 millió sékelben állapította meg az óvadékot. Ez mintegy 25 millió eurót jelent. Beny Steinmetz egyből letette a pénzt. Így házi őrizetben várja nagy nemzetközi korrupciós ügyének a vizsgálatát. Az ügyvédei azon dolgoznak, hogy ne adják ki az USA-nak, mert Izraelben enyhébb elbírálás alá esik az olyan korrupció, melyet külföldön követtek el.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.