Gazdaság hvg.hu 2016. december. 16. 13:50

Súlyos ítéletet mondanak az elemzők a haveri gazdaságpolitikánkról

A színfalak mögött csökken a versenyképesség, a cégek vonakodnak nálunk befektetni.

Hosszas írást közöl a Bloomberg hírügynökség arról, hogy mire jutott Magyarország az orbáni gazdaságpolitika évei alatt. A „populista varázslat megfakul Európa nagy Trump-rajongó gazdaságában” című cikkben megszólaltatott magyar és nemzetközi elemzők szerint a számok mögött súlyos versenyképesség-vesztés áll. Ennek az álláspontotnak gyakorlatilag csak a kormány hivatalos kommunikációja mond ellent.

„Magyarország a növekedés, a növekedési potenciál folyamatos visszaszorulásának története az államkapitalizmus eredményeképp, amelyet a rövid távú beavatkozások tartanak életben” – mondja például Jevgenyia Szlepcova, az Oxford Economics kutatója.

A cikk részletesen ismerteti az Orbán kormány unortodox és illiberális intézkedéseit, az állam tulajdonszerzésétől kezdve a sajtó haveri alapon történő megszállásáig, és rámutat, hogy közben az ország a versenyképességi felmérésekben egyre hátrébb szorul.

Annak ellenére, hogy a hitelminősítők már nem sorolják Magyarországot a bóvli kategóriába, és az ország olcsóbban jut hitelhez, mint például Lengyelország, az írás megjegyzi, hogy a befektetések padlót fogtak, a gazdaság növekedése pedig lelassult. A gazdasági növekedésre vonatkozó előrejelzések alacsonyabbak, mint Csehország vagy Lengyelország esetében.

„A cégek vonakodnak Magyarországon befektetni, mert a kormány iránt alapszinten sincs meg a bizalom” – mondja Anders Svendsen, a Nordea Bank elemzője. ”Nincs átláthatóság, és nincs kiszámíthatóság” – teszi hozzá.

A cikk rendre ismerteti a kormány érvelését is, amely szerint a nemzetközi felmérések nem számítanak, mert csak pár elemző szubjektív véleményének tekinthetőek.

A Bloomberg végül Chikán Attilát, az első Orbán kormány egykori miniszterét, jelenleg egyetemi tanárt idézi, aki szerint „amíg a kormány a magángazdaság egyre nagyobb szeletére terjeszti ki a befolyását, és amíg a döntések az alapján születnek, hogy ki kit ismer, és nem piaci erőviszonyok szerint, addig nem lesz tartós fejlődés”.
zöldhasú
Hirdetés