A színfalak mögött csökken a versenyképesség, a cégek vonakodnak nálunk befektetni.
Hosszas írást közöl a Bloomberg hírügynökség arról, hogy mire jutott Magyarország az orbáni gazdaságpolitika évei alatt. A „populista varázslat megfakul Európa nagy Trump-rajongó gazdaságában” című cikkben megszólaltatott magyar és nemzetközi elemzők szerint a számok mögött súlyos versenyképesség-vesztés áll. Ennek az álláspontotnak gyakorlatilag csak a kormány hivatalos kommunikációja mond ellent.
„Magyarország a növekedés, a növekedési potenciál folyamatos visszaszorulásának története az államkapitalizmus eredményeképp, amelyet a rövid távú beavatkozások tartanak életben” – mondja például Jevgenyia Szlepcova, az Oxford Economics kutatója.
A cikk részletesen ismerteti az Orbán kormány unortodox és illiberális intézkedéseit, az állam tulajdonszerzésétől kezdve a sajtó haveri alapon történő megszállásáig, és rámutat, hogy közben az ország a versenyképességi felmérésekben egyre hátrébb szorul.
Annak ellenére, hogy a hitelminősítők már nem sorolják Magyarországot a bóvli kategóriába, és az ország olcsóbban jut hitelhez, mint például Lengyelország, az írás megjegyzi, hogy a befektetések padlót fogtak, a gazdaság növekedése pedig lelassult. A gazdasági növekedésre vonatkozó előrejelzések alacsonyabbak, mint Csehország vagy Lengyelország esetében.
„A cégek vonakodnak Magyarországon befektetni, mert a kormány iránt alapszinten sincs meg a bizalom” – mondja Anders Svendsen, a Nordea Bank elemzője. ”Nincs átláthatóság, és nincs kiszámíthatóság” – teszi hozzá.
A cikk rendre ismerteti a kormány érvelését is, amely szerint a nemzetközi felmérések nem számítanak, mert csak pár elemző szubjektív véleményének tekinthetőek.
A Bloomberg végül Chikán Attilát, az első Orbán kormány egykori miniszterét, jelenleg egyetemi tanárt idézi, aki szerint „amíg a kormány a magángazdaság egyre nagyobb szeletére terjeszti ki a befolyását, és amíg a döntések az alapján születnek, hogy ki kit ismer, és nem piaci erőviszonyok szerint, addig nem lesz tartós fejlődés”.A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.