Bihari Ádám
Szerzőnk Bihari Ádám

Lufthansa-géppel érkezett haza a közel 10 milliárdot, de lehet, hogy még ennél is nagyobb összeget elcsaló Dobrai Sándorné Nagy Mária, akit a Karib-tenger egyik ékkövén kapták el. A települést, ahol lakást vett, ingatlanbefektetők is kiemelt célpontként ajánlják befektetésre. A károsultak örültek az elfogásnak, de ez még egyáltalán nem jelenti, hogy megtérül a káruk.

Hazahozták Dobrai Sándornét, a Kun-Mediátor Kft. sikkasztás miatt keresett vezetőjét kedd délután. A "Bróker Marcsiként" emlegetett nő a Lufthansa járatával érkezett Budapestre.

Annak híre, hogy elfogták Dobrai Sándorné Nagy Máriát, vagyis a karcagi Kun-Mediátor Kft. Marcsikáját, aki 2015 áprilisában tűnt el nyomtalanul magyar idő szerint éjfél körül került ki a San Pedro Sun nevű Belize-i újság Facebook-oldalára. Az 1999-től egészen 2015 elejéig zavartalanul működő pilótajátékhoz hasonlító pénzügyi rendszerrel közel 10 milliárd forintot gyűjtött be ügyfeleitől.

 

Az elfogás katarzis a károsultaknak, de a pénz nem lett meg

Az elfogás egy hosszú kiadatási procedúra elindítását jelenti, de a kihallgatás már azelőtt elkezdődhet, hogy „Marcsika” megérkezik Magyarországra. Dobrossy István, a károsultak ügyvédje a hvg.hu-nak elmondta, hivatalos értesítést nem kaptak még az elfogásról, de ő már több általa képviselt károsulttal beszélt kedden: „Katartikus öröm, talán ezt éreztem a hangjukon. Főleg, hogy kiderült, hogy a pénzükből ilyen paradicsomi állapotok közé menekült. De, hogy mennyiben jelent ez megtérülést, az csak a következő hetekben, hónapokban derül majd ki” – mondta.

A Paradicsomban bujkált

Belize ugyan nem a francia Riviéra, de talán még annál is idillibb környék a rejtőzködésre. Ráadásul „Marcsikát” nem is a fővárosban, hanem a festői szépségű Ambergris (borostyán) korallzátonyon, a Jukatán-félsziget keleti csücskén fogták el saját lakásában, a híradások szerint. A paradicsomi körülményeket támasztja alá Paradise Guy, egy amerikai ingatlan- és fejlesztési befektető, aki videókon mesél a zátony nyújtotta csodás lehetőségekről, a homokos tengerpartról, a kristálytiszta tengerről, búvárkodásról, szörfözésről, és nem mellesleg arról, hogy külföldi befektetőknek az egyik legjobb befektetés, ha Belize-en vesznek ingatlant. „Marcsika”, úgy tűnik, megfogadta a tanácsot.

 

Azt nem lehet tudni, hogy „Marcsika” mennyi pénzt vitt magával, de Belize-ben bujkálni egészen biztosan nem volt olcsó dolog. A Numbeo nevű nemzetközi fogyasztóiár-adatbázis konkrétan San Pedro Cityről nem tartalmaz információkat. Belize City, a főváros ingatlan- és a mindennapi élethez szükséges fogyasztási cikkeinek árait azonban tartalmazza. A tej literje 700 forint körül jár, egy korsó helyi sört már 500 forintért leguríthatunk, de az import 0,33-as dobozos már 1000 forint körül jár. Egy átlagos autó több mint 10 millió forintot kóstál, a taxi kilométerje 900 forint, egy vonaljegy ugyanennyibe kerül. Ez azonban mind eltörpül az ingatlanárak mellett. A belvárosban az átlag négyzetméterár 4000 dollár, vagyis 1 millió 200 ezer forint körül jár. Ez a karibi paradicsomként reklámozott San Pedróban valószínűleg sokkal magasabb. Ha „Marcsika” időnként haza akart telefonálni, akkor azt valószínűleg a nyomtalan beszélgetés biztonsága miatt az internetet választhatta, ami Belize-ben nagyon drága, a 10 megabites korlátlan csomag közel 40 ezer forint havonta.

Közel a határ, és a Kajmán-szigetek sem a világ vége

„Marcsika” ingatlanjáról szinte semmi információnk nincs, a San Pedro Sun annyit ír, hogy az ingatlan a város északi részén, tehát a mexikói határhoz relatíve közel található. Vagyis, ha a szökevény nagyon szerencsétlen helyen vett ingatlant, akkor is legfeljebb 15 percet kellett gyalogolni a festői szépségű óceánpartig.

Arról nem is beszélve, hogy szökés szempontjából sem utolsó ötlet a mexikói határtól alig egyórás távolságra lakni, ha az ember mások milliárdjait cipeli magával. Az már tényleg csak egy hatásvadász tényközlés, hogy a Kajmán-szigetek mindössze 5 órás repülőútra esik.

Ha Marcsika hallgat, oda lehet a pénz

Arról, hogy a kiadatás mikor zajlik le és hogyan, egyelőre nem tudni. Belize-ben csak konzulátus működik, ezért megkerestük az országhoz legközelebbi magyar nagykövetséget – ami jelen esetben a mexikói – hogy megkérdezzük, kaptak-e már értesítést a hatóságoktól, de egyelőre nem kaptunk választ. Megkérdeztük a Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Rendőr-főkapitányságot is, értesültek-e már arról, mikor indulhat, mikor zárulhat a kiadatás, illetve milyen az elfogással kapcsolatos információkat bocsátottak a külföldi szervek a rendelkezésükre, de egyelőre innen sem kaptunk választ. Amint ez megtörténik, közölni fogjuk.

Dobrossy István szerint az egyik legfontosabb kérdés az lehet, hajlandó-e beszélni Dobrai Sándorné, illetve elkezdődik-e a kihallgatás már a kiadatás előtt. „Fontos lenne tudni, hogy a pénzügyi rendszer, amit kidolgozott, és ami 15 évig zavartalanul működött, mennyire emésztette fel magát, hiszen a pilótajátékok jellemzője, hogy időről időre vissza kell forgatni a befolyó pénzeket.”

Marcsika hallgatásáért az állam fizethet

Az ügyvéd szerint viszont létezik egy másik lehetőség, ő legalábbis úgy véli, hogy ha Dobrai Sándorné a hallgatást választja, és nem tudják az elcsalt összegből kártalanítani a károsultakat, akkor az állami felelősség is felvetődik, és az állammal szembeni perekből számíthatnak a megtérülésre. 200 millió forint körüli értékben már történt vagyonlefoglalás, de ez csak a töredéke az ügyvéd szerint 10, de akár 20 milliárdra is tehető teljes értéknek.

Dobrai Sándorné most 62 éves. Mivel a Baumag-ügy főszereplője, ami egyes részleteiben hasonlít ehhez az ügyhöz, 10 évet kapott, elképzelhető, hogy Marcsika is hajlandó lesz legalább egy kicsit lefaragni a büntetéséből feltáró vallomásáért cserébe.

A cégével szembeni felszámolási eljárást felfüggesztették a büntetőjogi eljárás miatt. Eddig legalább ezren jelentkeztek a felszámolási eljárás és ugyanennyien a büntetőjogi eljárás miatti vagyoni érintettség okán.

Az ügyvéd szerint most van rá lehetőség, hogy információhoz jussanak a nyomozati szervek, de ha „Marcsika” hallgatni fog, akkor hiába lesz Magyarországon, az ügymenet ugyanúgy folyik tovább, mint eddig nélküle.

zöldhasú
Hirdetés