Gazdaság hvg.hu 2016. december. 09. 13:20

A kínaiak miatt menekülnek öngyilkosságba az amerikai munkások?

Csökkent a várható élettartam az Egyesült Államokban, ahol főleg a szegényebbekre igaz, hogy korábban halnak meg- közölték a megdöbbentő statisztikát Washingtonban.

A középkorú fehér férfiak halálozási mutatója, amely szépen csökkent a világháború után, már 15 éve növekedésnek indult. Az egyik legfőbb ok az öngyilkosság- állapította meg egy tanulmány, melyet a Nobel díjas Angus Deaton készített. A kékgallérosok, vagyis a munkások soraiban sokan azért válnak meg az élettől, mert a kínaiak konkurenciája miatt elveszítették az állásukat a rozsdaövezetekben. Ott ahol Trump tarolt a választásokon-írja a Le Figaro.


A kékgallérosok elveszítették az amerikai álmot, melyet a szüleik még megérhettek. A második világháború után gyorsan nőtt az életszínvonal és vele együtt a várható életkor. Ám a globalizáció következtében megjött a külföldi konkurencia: a gyárakat kezdték kitelepíteni Kínába és más olcsó bérű országba, például a szomszédos Mexikóba. Ez a két ország volt Donald Trump két fő célpontja a választási kampány idején. A munka nélkül maradt munkások pedig elkezdtek inni és kábítószerezni. Vagy egyszerűen csak öngyilkosságot követtek el a Made in China miatt.


A várható életkor tekintetében a nyugdíjas nemzedék helyzete nem változott: aki 65 éves, az épp ugyanolyan hosszú életre számíthat, mint eddig. A sajátosan amerikai egészségbiztosítási rendszer miatt az USA sosem brillírozott a várható életkor tekintetében, de a csökkenés- igaz, hogy csak 0,1 mínuszban - mégiscsak kínos. Ráadásul Donald Trump meg akarja szüntetni az Obamacare rendszert, mely a szegényebb népréteg egészségét óvta.

A Világbank szerint Japánban a leghosszabb a születéskor várható életkor: 84 év. Svájcban 83 év a várható élettartam, Kanadában, Franciaországban és Svédországban 82. Még Chile (81 év) is megelőzi az Egyesült Államokat (78,8 év) – hívja fel a figyelmet a Le Monde.

Kezdik érezni az amerikaiak, mit fizetnek Trumpért

Több mint 20 millióan veszítik el az egészségügyi biztosításukat az Egyesült Államokban, miközben az amerikai társadalom leggazdagabb egy százalékánál több pénz marad. Azokat pedig, akik az újonnan megválasztott elnök intelmeivel szembe mennek, és mégiscsak az országhatárokon kívülre viszik a termelésüket, 35 százalékos adóval sújtják.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Serdült Viktória 2025. január. 07. 09:30

Laczó Adrienn, lemondott bíró: Dermesztő hatás nyomja rá a bélyegét az egész bírói szervezetre

„Az ember csak akkor veszi észre, hogy nem kapott levegőt, amikor felbukkan a víz alól” – mondja Laczó Adrienn volt bíró, aki januártól egy ügyvédi irodában dolgozik tovább. A Fővárosi Törvényszék Büntető Kollégiumának egykori tanácselnöke szerint a bírák közül egyre többen érzik, hogy olyan nyomás nehezedik rájuk, ami nem megengedhető. Hogyan nyilvánul meg ez a nyomás, és volt-e bármilyen hatása a bírák kiállásának? Miért volt szerinte mélyen sértő az új OBT-elnök nyilatkozata a „zavaró hangokról”? HVG-portré.