A kiürült Nokia-gyár melletti hatalmas ingatlant birtokló cégben idén nyáron szerzett többségi részesedést Tiborcz István. Zavarosak a hírek arról, hogy ki fogja végül használni az üzemet, de Komáromban nagyon számítanak egy dél-koreai vállalatra. Szijjártó Péter tárcája szerint most is tárgyalnak az ügyben.
Orbán Viktor veje, Tiborcz István augusztusban tulajdonrészt szerzett a 2014 végén bezárt komáromi Nokia-gyárnak helyet adó ipari park egyik értékes ingatlanjában – adta hírül a Direkt36. A gyár bezárása óta két nagy beruházás történt az ipari parkban, uniós pénzből a város is fejleszti az ingatlant.
Tiborcz nyár óta 75 százalékos tulajdonos a győri milliárdos, Paár Attila 166 milliós törzstőkéjű WHB Ingatlan Kft. nevű cégében. A WHB márciusban vette meg az ipari park egyik méretes és régóta üresen álló üzemét, amely a bezárt Nokia-gyár mellett áll. A 3,7 hektáros telken álló 13 ezer négyzetméteres gyár korábban a Perlos nevű vállalat székhelye volt. A Perlos tavaly évvégi mérlegében az ingatlan értékét 3,28 millió euróra becsülték, akkori árfolyamon ez több mint 1 milliárd forintnak felel meg.
Az nem derül ki a cépapírokból, hogy Tiborcz mennyiért szerezte a részesedést, csak az, hogy a komáromi ingatlan nagy része az övé. Nem tudni biztosan, hogy Tiborczék mit terveznek majd az ingatlannal, a WHB Ingatlan erről annyit mondott: a gyárépület egy részét egy szállítmányozócégnek adják majd bérbe, de az is lehet, hogy a jövőben eladják az üzemet.
A város vezetése ugyanakkor arra számít, hogy ezt az üzemet hasznosítja majd az a dél-koreai autóipari cég, amelyet a kormány hívott Magyarországra. Amikor a Nokia bezárt, akkor ugyanis a Nemzeti Befektetési Ügynökség a lengyel Alumetallal és a dél-koreai Woory Industries vezetőivel ült le tárgyalni egy komáromi beruházásról. Utóbbi céggel sikerült is megállapodni: az akkori tervek szerint a Woory 2015 és 2018 között 38 millió dolláros befektetéssel új gyárat indít Komáromban, és ezzel 150 munkahelyet teremt.
Bár azóta csak Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter találkozott egyszer februárban a dél-koreaiakkal, Komáromban annyira számítanak a Woory érkezésére, hogy az ipari park térképén már logóval jelzik a leendő telephelyet,
éppen azt az épületet, amelyben Orbán veje többségi tulajdonrészt szerzett.
Ezt Tóth Nándor, az ipari park önkormányzati felelőse is megerősítette, de ő úgy tudja, a cég azóta visszakozott. Az önkormányzat eközben úgy tájékoztatta a Direkt36-ot, hogy nincs információja a dél-koreai vállalat döntéséről. A Woory egyelőre nem nyilatkozott az ügyben.
A lap úgy tudja, korábban Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter utasította a Nemzeti Befektetési Ügynökség vezetőit, hogy gyorsítsák fel a tárgyalásokat a komáromi ipari parkban beruházást fontolgató vállalatokkal. Most azonban Szijjártó tárcája azt közölte, hogy tárgyalnak az ügyben, ezért nem kommentálják az értesüléseket.
Az Együtt máris reagált az oknyomozók értesülésére: a párt szerint Tiborcz István Orbán strómanja, legutóbbi bevásárlása is azt a célt szolgálja, hogy Orbán Viktor vagyonát gyarapítsa.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.