Gazdaság hvg.hu 2016. november. 25. 15:39

Beteg, kisgyereke van? Vigyázzon, lehet, hogy vissza kell fizetni az ellátást!

Előfordul, hogy jogalap nélkül kap a magánszemély táppénzt, baleseti táppénzt, csecsemőgondozási díjat (csed) vagy gyermekgondozási díjat (gyed). Bár mindig jól jön a talált pénz, ezt vissza kell fizetni. Feltéve, ha visszakérik.

A táppénzt, baleseti táppénzt, csedet, illetve gyedet a kifizetőhely vagy a kormányhivatal egészségbiztosítási szerve állapítja meg. Az ellátást megállapító szervnek kell eljárni akkor is, ha jogalap nélkül utalták ki a juttatást, azaz ez esetben a már kifizetett ellátást a megállapító szervnek kell visszakövetelni.

A kötelező egészségbiztosítás ellátásairól szóló törvény úgy rendelkezik, hogy az a személy, aki jogalap nélkül vett fel táppénzt, baleseti táppénzt, csedet, gyedet, köteles azt visszafizetni, ha erre a felvételtől számított kilencven napon belül írásban felszólították – írja az Adózóna.

Például, ha a keresőképtelen személy nyugdíjas munkavállaló, akinek a béréből nem vonták le a 3 százalékos pénzbeli egészségbiztosítási járulékot (mert a nyugdíjának folyósítása nem szünetel), és a kifizetőhelyi ügyintéző ennek ellenére táppénzt állapított meg a részére, akkor a kifizetőhelynek a táppénz felvételétől számított kilencven napon belül írásban kell felszólítania a magánszemélyt, hogy fizesse vissza a jogalap nélkül kapott táppénzt.

Kilencven nap elteltével csak attól lehet visszakövetelni a jogalap nélkül felvett ellátást, akinek az ellátás felvétele felróható. Ez utóbbi esetben a jogalap nélkül felvett ellátást a kifizetésétől számított 5 éven belül – illetve bűncselekmény esetén a büntethetőség elévüléséig – lehet visszakövetelni.

Ha meghal a jogalap nélkül ellátást felvevő magánszemély, az örökösöket terheli a visszafizetési kötelezettség, követelés meg nem térült összegét – az örökség erejéig – az tőlük kell behajtani.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Tiszóczi Roland 2024. november. 30. 07:00

Európának a katonai kiadások duplája sem lenne elég, ha az USA nélkül kellene védenie Ukrajnát

Donald Trump úgy vélekedhet, hogy legyen most tűzszünet a jelenlegi ukrajnai frontvonalon, Európa pedig oldja meg önerőből a térség biztonságának későbbi fenntartását. Ennek oka részben az, hogy az Egyesült Államoktól a közel-keleti és a csendes-óceáni térség növekvő feszültségei is igénylik az erőforrásokat. Kérdés, mennyi pénz és főként mennyi idő kell az európai hadiipar felfuttatására. Ami Magyarországot illeti, a honvédségi beszerzéseket intéző állami cég elleni kibertámadásban kiszivárgott dokumentumok szerint a jövőben feltehetően annyit sem költ majd védelemre, mint amennyit a NATO-ban vállalt.