Az emberek többsége nem tesz félre semmit, mert a bankban nem kap kamatként semmit. A gazdagok azért nem spórolnak, mert nem érdemes, a szegények azért, mert nincs miből.
Ezt állapítja meg a társadalmi mobilitásért felelős bizottság legfrissebb tanulmánya Nagy-Britanniában. Az emberek a nettó összjövedelem mindössze 5,1 százalékát teszik félre. Ez a szám két éve még 7,4 volt.
Spórolni pedig kellene, hiszen az egészség vagy az oktatás méregdrága lehet. Csakhogy a népességnek mindössze a 29 százaléka tesz félre 200 fontnál többet havonta. Ha beüt egy súlyos betegség vagy egyetemre kell küldeni a gyereket, akkor itt a pénzügyi krach. Legalábbis a legtöbb család így érzi Nagy-Britanniában. A társadalmi mobilitás szinte leállt: a közvélekedés szerint az egyéni karrier szempontjából meghatározó a családi háttér. Aki gazdagnak születik, az még gazdagabb lehet. Aki szegénynek, az jó eséllyel meg is marad annak. Nem csoda, ha Nagy-Britanniában és más hasonló országokban virágzik a jobb és baloldali populizmus – írja a jobboldali Daily Mail.
Az orvosoknak mindössze a négy százaléka származik a munkásosztály soraiból. A jogászoknál alig jobb a helyzet. A jól fizető szakmák zárva vannak az alulról jövők számára. El sem tudjuk képzelni, hogy az alul levők világa mennyire más, mint a miénk itt Westminsterben – hangsúlyozta beiktatása alkalmából Theresa May miniszterelnök.
A konzervatív kormányfő megfogadta: nem a boldog kevesek, a gazdagok érdekeit fogja képviselni, hanem a többségét. Azt a többséget értette ezen, mely egyetlen pennyt sem tud megspórolni, mert nincs miből. Megígérni ezt a korábbi kormányfők is megígérték.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.