Nagyszabású hirdetési kampányt kezdett a csatorna túloldalán a francia üzleti elit egyik kommunikációs ügynöksége. A Londonban is látható plakátokon ez áll: „Tired of the Fog? Try the Frogs!” Vagyis: „Ha eleged van ködből, menj a békákhoz!”.
Az angolok a fokhagymás békacombot imádó franciákat ugyanis gyakran csak békáknak hívják. Tehát a plakát Párizst kínálja mindazon londoni pénzügyi cégeknek, amelyek egy kemény Brexit esetén távozni kényszerülnének a londoni üzleti negyedből, a Cityből. Igaz, Cityje Párizsnak is van, de a történelmi belső negyed, az Ile de la Cité, a festői fekvésű szajnai sziget nem a bankjairól, hanem a Notre-Dame-ról és a Sainte-Chapelle-ről híres. Párizs a londoni cégeket az ultramodern, északi La Défense negyedbe invitálja.
Mitől vonzó Párizs?
Például ingyenes a közoktatás a bölcsődétől az érettségiig, ez csábító a családosoknak. Remek az infrastruktúra, pazar a kulturális élet és „Párizs, az Párizs”. De: hiába ígérnek 8 évre adókedvezményt az odatelepülő cégeknek, az adóterhek összességében magasak. A francia munkaügyi törvények pedig akár riasztóak is lehetnek a munkaerő gyors „rotálásához” szokott topmenedzsereknek. A francia bürokrácia is aggasztó lehet, de a kormány az ügyintézéseket egyszerűsítő módosításokat ígér – idézte föl a francia közszolgálati rádió.
Manuel Valls francia kormányfő már júniusban, a brit népszavazás után azt mondta, hogy Párizs veheti át London pénzügyi szerepét. De a francia főváros csak késve fogott a konkrét kampányolásba, mert például a németek már júliusban reklámozni kezdték Frankfurtot és Berlint. Egyes kalkulációk szerint vagy 35 ezer topmenedzsernek kell távozni Londonból és az európai „hozzáféréshez” kedvezőbb helyszínt, tehát egy uniós tagországot keresni.
A napokban tette közzé az Ernst & Young legújabb listáját. Nagy-Britannia már nincs a külföldi beruházókat leginkább vonzó öt ország között. A hetedik helyre csúszott vissza az Egyesült Királyság, és két európai állam, Németország és Franciaország is megelőzi. Tehát valamiféle elvándorlás biztos lesz a Cityből. De hogy valójában mekkora, azt senki nem tudja. A Brexitről még el sem kezdődtek a konkrét tárgyalások, és ezek majdani végkimenetét ma még lehetetlen megjósolni.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.