A német kormány őszi prognózisában felfelé módosította az idei GDP-növekedésre tavasszal tett előrejelzését, csökkentette viszont a jövő évit. Ha legnagyobb külkereskedelmi partnerünknél nő a GDP, az a magyar gazdaságnak is jó hír.
A gazdasági minisztérium az idei éves GDP-növekedési prognózist 1,7 százalékról 1,8 százalékra emelte, míg a jövő évre vonatkozót lefelé, 1,5 százalékról 1,4 százalékra változtatta.
Az állami kiadások mellett a növekedés legerősebb motorja a lakossági fogyasztás – állapítja meg a gazdasági minisztérium előrejelzése. A lakossági fogyasztás az idén várhatóan 1,7 százalékkal, jövőre pedig 1,6 százalékkal növekszik.
Sigmar Gabriel gazdasági miniszter a prognózis közzététele alkalmából óva intette a kormányt attól, hogy a jövő évi választásokra való tekintettel "gigantikus adócsökkentési ígéretekkel" korlátozza a költségvetés kiadási képességét.
"Mindig a beruházások színvonala mutatja meg, hogy mennyire bízik egy ország a jövőjében" – fogalmazott, hozzátéve, hogy Németországnak nyilvánvalóan sokkal többet kell az oktatásra, az úthálózat kiépítésére, a digitalizációra és a szélessávú internet fejlesztésére fordítania.
A tavaszi prognózisban az idei évre jelzett 0,5 százalékos inflációt 0,4 százalékra, a jövő évit pedig 1,7 százalékról 1,6 százalékra csökkentette a minisztérium.
A foglalkoztatás mind az idén, mind jövőre kedvezően alakul: a foglalkoztatottak száma az idén 43,6 milliós rekordot ér el, majd jövőre 44,0 millióra emelkedik, miközben a munkanélküliek száma az idén a korábban jelzett 2,75 millióról 2,69 millióra, 2017-ben pedig 2,86 millióról 2,66 millióra csökken. A tavaszi prognózis az idei évre 43,5 millió, 2017-re pedig 43,9 millió foglalkoztatottat jelzett.
A BDI (Bundesverband der Deutschen Industrie e.V.) német iparszövetség csütörtökön 1,7 százalékról 1,9 százalékra emelte idei német GDP-növekedési előrejelzését.
Tavaly 1,5 százalékkal bővült a német GDP; az IMF napokban közzétett legújabb előrejelzésében az idei évre 1,7 százalékos, jövőre 1,4 százalékos gazdasági növekedést vár.
Németország hagyományosan Magyarország legfontosabb külkereskedelmi partnere, így ha ott bővül a gazdaság, abból a magyar exportőrök is profitálhatnak.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.