Flint városában, Michigan államban olyan régiek a vízvezetékcsövek, hogy a polgárok ólomtartalmú vizet isznak. Erre felfigyeltek, hiszen választási kampány van, amikor a szegények szavazata is számít. Aztán az alaposabb vizsgálat kimutatta: csaknem 500 ezer amerikai háztartásban nincs meleg víz és WC a huszonegyedik században.
Nálunk hideg víz is csak a kilencvenes évek óta van – mondta a New York Times tudósítójának Dorothy Rudolph. A 64 éves nyugdíjas mosogatónő férjével, egy szintén már visszavonult áccsal él egy kis házban Alabama kellős közepén. A környéken szinte mindenki afroamerikai, és sehol sincs sem meleg víz, sem WC. Sőt még derítő sincs, a csövet egyszerűen kivezetik a ház háta mögötti erdőbe. Rémes a szag – ismerte el a háziasszony, de a derítő 6000 dollárba kerülne. A párnak ennyi a féléves jövedelme.
Alabama állam, mely a második legszegényebb az USA-ban, már próbálkozott bírságolással, sőt azzal is, hogy börtönbe küldték azokat, akik a természetbe vezették ki a csövet. Hiába. Az embereknek ettől nem lett több pénzük. A szegény háztartások döntő többsége színesbőrű. Ez a probléma újra meg újra előkerül Amerikában, különösen a választási kampányok idején. A helyi önkormányzatok próbálnak pénzt szerezni mindenütt, de többnyire süket fülekre találnak. A szociális és környezetvédelmi szempontok nem igazán érdeklik az elnökjelölteket. Az ő szavazóik többsége az amerikai középosztályhoz tartozik. Tőlük pedig messze van a szegények nyomorúsága, akik a huszonegyedik században WC helyett a természetbe vezetik ki a csövet.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.