Olcsóbb lehetne a távhő Budapesten az ott eladott hő jelentős részét előállító Budapesti Erőmű Zrt. (BERT) vezérigazgatója szerint – írja a Világgazdaság.
Vinkovits András úgy látja, ehhez két dologra lenne szükség. Egyrészt arra, hogy érvényesülhessen az árakban, hogy a BERT olcsóbban jut földgázhoz. Másrészt pedig arra, hogy csökkenjen az általa fizetett gázvezeték-használati (elosztói) díj.
Ez utóbbi hatósági áras tétel, és a vezérigazgató szerint jóval magasabb az indokoltnál. „Számításaink szerint már a 2000-es évek elején rég megtérültek azok a nagynyomású célvezetékek, amelyeken a Főgáztól a gázt kapjuk. A csövek valós költsége évi 100-200 millió forint lehet, mi mégis 2,2-2,3 milliárd forintot fizetünk a használatukért. Célszerű lenne tehát felülvizsgálni ezeket a tarifákat” – idézte Vinkovitsot a Világgazdaság.
A változtatásra az éppen most zajló, s az év végével életbe lépő, egyébként négyévenkénti költség-felülvizsgálat teremt lehetőséget.
A lap szerint ugyanakkor 2016 végén lejár a BERT szerződése az állami MVM Zrt.-vel, amely az áram közel felét megvásárolja tőle. A hosszabbításról egyelőre nem sikerült megállapodni, így Vinkovits szerint az sem biztos, hogy a BERT nem kényszerül-e áremelésre.
Fő vevőjével, a Főtáv Zrt.-vel is meg kellene állapodnia a BERT-nek a Kelenföldi Erőmű hőleadásáról. „Reméljük, ez a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal által adott szeptemberi végső határidőre sikerül” – mondta a vezérigazgató.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.