Az EU-s vámosok tavaly becslések szerint mintegy ötmillióval több hamisított árucikket foglaltak le, mint az előző évben, ami éves szinten 15 százalékos növekedést jelent - derült ki az Európai Bizottság jelentéséből.
A lefoglalt áruk legnagyobb része, 41 százaléka továbbra is Kínából származik, illetve a lefoglalt termékek legnagyobb hányadát (27 százalékát) továbbra is a cigaretta teszi ki. A legtöbb kerülő úton érkezett élelmiszert egy nyugat-afrikai országból, Beninből próbálták becsempészni az EU területére –írja a portfolio.hu.
Tavaly több mint 40 millió olyan terméket tartóztattak fel az EU külső határain - összesen csaknem 650 millió euró értékben -, amelyekről a hatóságok azt feltételezik, hogy szellemitulajdon-jog megsértésével állították elő őket.
A lefoglalt termékek legnagyobb hányadát (27 százalékát) továbbra is a cigaretta teszi ki, a fogyasztók egészségét, illetve biztonságát veszélyeztető egyéb fogyasztási és használati cikkek - pl. az élelmiszerek és üdítőitalok, a testápolási termékek, a gyógyszerek, a játékok és az elektronikus háztartási berendezések - részaránya pedig együttesen eléri a 25,8 százalékot.
A testápolási termékek tekintetében Malajzia, a ruházati termékeket illetően Törökország volt az első helyen, ami pedig a hamisított mobiltelefonokat és tartozékokat, memóriakártyákat, számítógépeket és azok alkatrészeit, illetve a CD-ket, DVD-ket és öngyújtókat illeti, Hongkong volt a listavezető. Hamisított cigarettákat elsősorban Montenegróból kíséreltek meg behozni az EU területére, illegális gyógyszereket pedig főként Indiából. A lefoglalt áruk többségét megsemmisítették.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.