Van egy ország, ahol minden állampolgár adóbevallása nyilvános, mégsem élnek sokan a megtekintés lehetőségével, ugyanis az adózó is láthatja, ki kotorászik az adataiban.
Norvégiában minden állampolgár adóbevallása nyilvános. Ahogy azok neve is, akik megtekintik azokat. A norvég adóhatóság 2014-ben megszüntette az anonim adatlekérés lehetőségét, sőt, az adott állampolgár értesítést kap róla, ha valaki betekintett dokumentumaiba.
A norvég módszert sok matematikus is elemzi, ugyanis az emberek költség-haszon elemzés alapján döntenek: a haszon, hogy láthatják bárki adóbevallását, a költség pedig, hogy lelepleződik a kíváncsiságuk az adott ember előtt. Minél távolabb áll az adatlekérőtől az alany, annál kisebb a lekérés költsége, vagyis a lelepleződés kellemetlensége, de annál kisebb a haszon is, hiszen valószínűleg kevésbé hasznos az információ is.
Az adóbevallások nyilvánossága egyrészről növelte a politikusok elszámoltathatóságát, és a politikai rendszer átláthatóságát, hiszen előbbiek adatait bátran lekéri bárki, miután személyazonossága elveszik a kíváncsiskodók tömegében - olvasható a Quartz-on.
Ennél érzékenyebb a helyzet azonban a versengő bérezésű munkakörnyezetben dolgozóknak, hiszen bárki könnyen megtudhatja, mennyit keresnek az ő pozíciójában. Ez az információ pedig értékes lehet egy bértárgyaláson.
Szociológusok és közgazdászok pedig azt vizsgálták, hogy a bevallások elérhetővé tétele hogyan hatott a luxuscikkek fogyasztására. Míg korábban valaki azért vett drága holmit, hogy megmutassa, megengedheti magának, addig erre már nincs akkora szükség, hiszen aki akarja, pontosan megtudhatja, ki mennyire gazdag. Sőt, ha valaki hitelre vesz egy Ferrarit, könnyen ellentétes hatást érhet el, és inkább nevetségessé válhat, amiért nem olyan autót vesz magának, amit jövedelmi helyzete megenged.
Norvégia csak elektromos és hibrid autóknak ad forgalmit 2025-től
Európa egyik legnagyobb olajtermelő országa a következő évtized közepétől nem állít ki forgalmi engedélyt simán benzines vagy diesel üzemű járművekre. Teslából már most is náluk van a legtöbb.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.