Gazdaság hvg.hu 2016. augusztus. 31. 14:50

Csapdában a Wall Street farkasa: A filmcsillag milliárdos botránya

Honnan jött a 100 millió dolláros pénzügyi támogatás a Wall Street farkasa című filmnek, melynek főszereplője Leonardo DiCaprio volt? Ez iránt érdeklődik az FBI pénzügyi részlege, mely a világ egyik legnagyobb feltűnést keltő pénzügyi botrányának amerikai szálait akarja felgöngyölíteni.

Malajziában az ország miniszterelnökének igen aktív támogatásával több milliárd dolláros fejlesztési alapot hoztak létre 1MDB néven. A szép tervek a valóságban a kormányfőnek és környezetének biztosítottak szolid anyagi hátteret. Magát a miniszterelnököt csekély csaknem egymilliárd dollár eltulajdonításával gyanúsították. Minthogy Malajziában az igazságügyi és rendőri szervezet egyáltalán nem független a hatalomtól, így otthon ebből nem lett különösebb baj. A kukacoskodó ellenzéki sajtóval csak annyit közöltek: a miniszterelnök nem vett fel pénzt az alaptól, illetve amit felvett, azt már vissza is fizette. Aki nem hiszi, járjon utána. ( Az ügyről további részleteket olvashat az augusztus 24-én megjent HVG-ben.)

Így kezdődött

A szövevényes ügyet Xavier Justo svájci exbankár robbantotta ki, aki jelenleg egy thaiföldi börtönben ül. A spanyol származású, 48 éves üzletembert háromévi börtönbüntetésre ítélték azzal a váddal, hogy kétmillió dollárral megzsarolta egykori munkaadóját. Azt az olajipari szolgáltatásokra szakosodott PetroSaudi céget, amelyen keresztül a nyomozások eddigi adatai szerint az alapból kivett összeg egy részét magánzsebekbe juttathatták. Az USA-ban annak a 300 ezer e-mailt, összesen 90 gigabájtnyi információt tartalmazó dokumentumcsomagnak a felhasználásával nyomoznak, amelyet Justo a távozása előtt letöltött a PetroSaudi szerveréről. Miután nem kapta meg a beígért végkielégítést, a dokumentumokat tavaly átadta a maláj kormány korrupciós ügyeivel foglalkozó angol nyelvű oknyomozó portált, a Sarawak Reportot működtető Rewcastle Brownnak, Gordon Brown brit munkáspárti exkormányfő sógornőjének.

Amerikában és Svájcban viszont folyik a vizsgálat. A PetroSaudi nevű állítólagos olajcég ugyanis Svájcban van bejegyezve. Ez volt a malajziai fejlesztések egyik fő kedvezményezettje. Amerikában és Svájcban 3,5 milliárd dolláros pénzmosási botrányt szimatolnak. Mi köze mindehhez Leonardo DiCapriónak, aki a Wall Street farkasában éppen a globalizált pénzügyi szféra gátlástalanságáról rántotta le a leplet? Az, hogy az 1MDB alap egyáltalán nem véletlenül adott 100 millió dollárt a filmre. Leonardo DiCaprio ugyanis amolyan reklámfigurája volt a kétes malajziai alapnak. A két főszervezővel rendszeresen együtt mutatkozott: például együtt nézték a futball-világbajnokságot Brazíliában. A színész, aki az év elején kapta meg az első Oscar-díját, velük együtt ünnepelte 40-ik születésnapját egy luxus night klubban. Egymillió dollárba került a parti Las Vegasban az FBI szerint. Ki fizetett? A malajziai alap. Pontosabban nem is kellett fizetnie, hiszen övé a night klub Las Vegasban.

AFP

Mi köze ennek Malajzia fejlesztéséhez? A kínos kérdést egyelőre még csak a két fő szervezőnek tették fel. Az egyikük Malajzia miniszterelnökének unokaöccse. Leonardo DiCapriót kihallgatták, de vádat még nem emeltek ellene. De ez sem késhet sokáig, hiszen a nagylelkű malajziai alap Leonardo DiCaprio humanitárius alapját is pénzelte. A színész is érzi, hogy csapdában van. Közölte: kiszáll Hillary Clinton hivatalos kampány támogatói közül. Saját maga döntött így vagy a Clinton kampánymenedzserei kérték meg erre? Erről nincs biztos információ. A Wall Street farkasának főszereplője alkut köt az FBI-al, és így ússza meg a súlyosabb büntetést. Lehet, hogy most Leonardo DiCaprio is ilyen döntés előtt áll: vagy beárulja a barátait vagy mehet a sittre. Remek forgatókönyv egy következő hollywoodi filmhez.

Leonardo DiCaprio végre Oscart nyert, és a klímaváltozásnak ajánlja

A visszatérő főszereplőjének köszönőbeszéde tele volt politikai és társadalmi üzenettel, és még a Facebookon is rátett egy lapáttal.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?