Nem igaz, hogy a görög statisztikai hivatal szándékosan meghamisította volna a deficitadatokat 2010-ben. Ezt hangsúlyozta Marianne Thyssen uniós biztos brüsszeli sajtóértekezletén. Görögországban azzal vádolják a statisztikai hivatal három munkatársát, hogy szándékosan magasabb deficitet mutattak ki a 2009-es évre. Mi célja lett volna ennek?
Az, hogy be kellett hívni az IMF-et, és kölcsönt kellett tőle kérni. Cserébe pedig fájdalmas reformokat végrehajtani. A folyamat azóta is tart. Görögország immár a harmadik csomag tartalmát fogyasztja, és senki sem látja az alagút végét. A GDP-arányos államadósság még mindig 180 százalékos, pedig a görög társadalom hatalmas áldozatokat hozott már az elmúlt években. Ősszel újra felülvizsgálják a görög csomagtervet.
Szeptember 9-én Pozsonyban üléseznek majd az eurozóna pénzügyminiszterei. Az egyik fő téma Görögország lesz. Tavasszal Görögország megkapta a csomagterv alapján neki járó 10 milliárd eurót. A további összeg átutalása az újabb reformok végrehajtásától függ. Épp ez indokolja a mostani számháborút Athén és Brüsszel között. A legújabb reformok ugyanis épp arra vonatkoznának, hogy független legyen a statisztikai adatszolgáltatás az épp aktuális kormány befolyásától.
Ciprasz miniszterelnök bizalmasa, Nikosz Pappasz államminiszter nemrég megerősítette: Görögországban az állam érdekeinek megsértésével vádolják azokat a statisztikusokat, akik a 2009-es deficitet kiszámolták. Mi történt? Andreasz Georgiu és két munkatársa a korábbitól fényévekre különböző számokat közölt az európai statisztikai hivatallal 2010-ben. Ennek megvolt az előzménye: Andreasz Papandreu, a közgazdász végzettségű szocialista kormányfő bejelentette, hogy a költségvetési deficit a GDP 12,7 százaléka. Honfitársai, az EU és az egész világ megdöbbent: a korábbi konzervatív kormányzat ugyanis azt közölte a világgal, hogy a deficit csak 6 százalék. Feje tetejére állt a világ – nyilatkozta a Financial Timesnak Andreasz Georgiu.
A görög statisztikai hivatal nemzetközi ügyekkel megbízott főnöke korábban a Nemzetközi Valutaalapnál dolgozott. Az ott és az EU-ban elfogadott nemzetközi statisztikai módszerekkel számolta ki hazája adósságát és elképesztő számok jöttek ki. Nem mi hamisítottunk, hanem az elődeink – hangsúlyozta a perbe fogott görög statisztikus. Kiderült, hogy a görög állam évek óta szisztematikusan meghamisította a statisztikát. Az euróövezetbe is csak ezzel a módszerrel tudott Görögország bekerülni.
Az EU most ünnepélyesen állást foglalt a magas deficitet közlő görög statisztikusok mellett. Ciprasz miniszterelnök viszont azzal az ígérettel került hatalomra, hogy csökkenti a hitelezők nyomását Görögországra. A hitelezők továbbra is ragaszkodnak a megbízható adatokhoz. Ezért tartják szükségesnek a statisztikai hivatal függetlenségét. Ha bírósági eljárás sújt statisztikusokat az államérdek megsértése címén, akkor aligha várható el a mai görög statisztikusoktól, hogy az épp aktuális kormányzatnak nem megfelelő számokat közöljenek az EU-val. Itt tart most a számháború Athén és Brüsszel között. A következő forduló ősszel várható.
Görögország 269,5 milliárd eurót követel Németországtól a náci megszállás miatt
Diplomáciai, sőt jogi úton is követelni fogjuk Németországtól a kártérítést a második világháborús megszállás miatt - ezt hangsúlyozta Alekszisz Ciprasz miniszterelnök, amikor beszédet mondott egy náci mészárlás helyszínén.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.