Kétmilliárd dollár értékű részvény tűnt el a semmiben egy bejelentés után az Egyesült Államokban: az igazságügyi minisztérium közölte, hogy felszámolják a magánkézben levő börtönöket.
Két nagy cég uralta ezt a piacot, mindkettő elveszítette értékének körülbelül 40%-át amint a hírt kiszivárogtatták Washingtonban. Persze nem az egyik percről a másikra szűnnek meg a privát börtönök az Egyesült Államokban, de a halálos ítélet immár kimondatott.
Egyrészt morális okból. Egy oknyomozó újságíró beállt börtönőrnek. Beszámolóiból kiderült: a privát börtönökben minden egy kicsit rosszabb, mint az államiakban. Pedig ott sem rózsás a helyzet. De hát ahol a pénz beszél, ott a humánus szempontok kissé háttérbe szorulnak. Nemcsak ez derült ki az oknyomozó újságíró beszámolójából, hanem az is: az állam egy centet sem spórol azzal, hogy magánkézbe adta a börtönök egy részét.
A harmadik szempont még kínosabb: kiderült, hogy a magánbörtönöket üzemeltető cégek minden létező adókedvezményt felvettek. Sok befektető éppen ezt használta ki. Ezért a börtönöket üzemeltető cégek részvényeinek árfolyama szépen emelkedett. De ahogy megindult a bírálatkampány, úgy hagyták el a süllyedő hajót a befektetők. Aki későn eszmélt, az nagyot bukott, hiszen a Correction Corp of America és a GEO részvényeinek az értéke mintegy 40 százalékkal csökkent. Az igazságügyi minisztérium sincs könnyű helyzetben, hiszen a lakosságnak majdnem 1 százaléka van rács mögött az Egyesült Államokban. Hatalmas teher ez a közszférának, de Washingtonban mégis úgy vélik: a privát börtönök kora immár lejárt.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.