A részvényárakból kiolvasható, hogy Donald Trump vagy Hillary Clinton lesz a Fehér Ház új lakója. Ezt mondja az ismert portfóliókezelő. De mit kell figyelni?
Az Stock Trader’s Almanac, az amerikai tőzsdések ikonként tisztelt évkönyvének főszerkesztője, a portfóliókezelőként is ismert Jeff Hirsch szerint az S&P 500 és a Dow Jones index sok-sok évtizedes története azt mutatja:ha a választási kampány véghajrájában szinten maradnak, vagy tovább emelkednek a részvényárfolyamok, akkor a hivatalban lévő elnök pártjának jelöltje fog győzni. Ha azonban összecsuklás következne be, akkor a másik jelölt, konkrétan az idén Donald Trump győzelme valószínűsíthető.
Hirsch szerint az amerikai indexek alakulásának részletesen feldolgozott csaknem százéves története nagyon megbízható értékkel bír a lényegbevágó események előrejelzésében. Az adatok alapján csekély kockázattal kijelenthető, hogy az elnökválasztást megelőző három hónap tőzsdei fejleményei, a Dow és az S&P 500 index alakulásának trendje alapján közel kilencven százalékos biztonsággal megjósolható, melyik jelölt győz.
A tőzsdetörténelem adalékai szerint az, ami most a tőkepiacokon zajlik, komoly demokratapárti sikert jelez előre
– nyilatkozta Hirsch az Alapblog.hu-nak adott interjúban. Az adatokat vizsgálva a második világháborút követően a Dow Jones index mindig nagyobb átlagos hozamot produkált demokratapárti elnök kormányzása alatt, mint a republikánus elnökök által irányított ciklusokban.
„A történeti adatok kizárólagos tanulsága, hogy ha a választást megelőző utolsó három hónapban az S&P 500 erős képet mutat, akkor kilencvenszázalékos a valószínűsége annak van, hogy az éppen hivatalban lévő elnök pártjának jelöltje megnyeri a választást. Ha viszont ez a mérvadó index tartósan, tendenciaszerűen esik az elnökválasztási esztendőben, pláne a véghajrában, akkor ugyancsak roppant nagy valószínűséggel a másik párt jelöltje győz. Az 1928 óta rendezett 22 választásból 19 esetben eszerint a forgatókönyv szerint születtek az eredmények” – magyarázza Hirsch.
1968-ban a vietnami háború emberveszteségei, a háború népszerűtlensége, az amerikai nagyvárosokban kitört lázadások pecsételték meg Johnson elnök és a demokraták sorsát. 1980-ban pedig a tőzsde viszonylagos jó eredményeihez képest sokkal többet nyomott a latba a választás kimenetele szempontjából Jimmy Carter, ugyancsak demokratapárti elnök megannyi világpolitikai baklövése, az, hogy az emberek többsége úgy érezte, az az ember és annak pártja drámaian gyengítette Amerika tekintélyét.
Az amerikai tőzsdék csaknem százéves históriája arra vall, hogy a befektetők – az alapkamatszintektől függetlenül – mindig idejekorán megszabadulnak a részvényektől az elnökválasztási években, amikor valóban lefelé megy vagy várhatóan lefelé fog menni, netán recesszió felé tart az amerikai nemzetgazdaság. A mostani választási évet és a kampány meghatározó jelentőséggel bíró véghajrájának első fázisát egyértelműen az jellemzi, hogy a befektetőknek nincs különösebb bajuk az Obama-korszakkal és ennek folytatását várják.
És mi történik, ha Trump győz? Egy ilyen esetre vonatkoztatva a tőzsdei történelem tanulsága szerint az S&P 500 rendkívüli árfolyameséseket fog produkálni – legalábbis az új elnök hivatali idejének első évében. „Annak, aki Donald Trump győzelmére fogad, bátran ajánlom, hogy játsszon az S&P zuhanására” – zárta gondolatait Hirsch.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.