Gazdaság hvg.hu 2016. augusztus. 03. 16:15

A munka frontjára vezénylik a kínai tisztek seregét

A kínai gazdaság lassul a korábbi viharos növekedési ütemhez képest. Közben elindult a szerkezeti átalakulás is. Egyre kevesebb emberre van szükség a nehéziparban és a bányászatban – egyre többre a szolgáltatási szektorban, továbbá a korszerű technikára, informatikára, elektronikára épülő ágazatokban.

De nem csak az ipari létszámfölösleg okoz gondot. A 2,3 milliós összlétszámú kínai fegyveres erőktől 300 ezer tisztet küldene nyugdíjba, pontosabban irányítana át civil szektorokba a kormány – legalábbis erről szerzett információkat a Bloomberg. Az amerikai gazdasági hírügynökségnek névtelenül nyilatkozó magas rangú katonák elmondták, hogy egy különlegesen bőkezű végkielégítéssel és magas nyugdíjjal bírná rá a haderő főparancsnoka, aki maga Hszi Csin-ping államfő és pártvezér, hasznos polgári foglalkozás keresésére a fölösleges tiszteket. Ezzel a lehetőséggel azok élhetnének, akik már leszolgáltak 18 évet.

Egy kínai ezredes akár több tízezer dollárnak megfelelő egyszeri végkielégítést kaphatna és nyugdíja a seregbeli fizetés 80 százalékát is elérhetné. A Bloomberg szerint a kínai tisztek havi keresete 4000 és 20 ezer jüan között van (6,6 jüan = 1dollár). Az önkéntes leszereléssel járó juttatások kellő alapot adnak az életmódváltásra, költözködésre, sőt akár egy felsőfokú diploma megszerzésére is. De nem csak arról van szó, hogy a hatékony ágazatokban lenne szükség a haderőnél létszámfölöttinek tartott tisztekre. Régi tapasztalat Kínában, hogy a leszerelt katonák nem tudnak beilleszkedni a civil világba. Viszont szervezettségük és kapcsolataik révén képesek tiltakozó mozgalmakat indítani.

Kínában ez év első felében 1450 munkahelyi tiltakozó akciót regisztráltak, ez 19 százalékos növekedés a tavalyi évhez képest. Vagyis a gazdasági lassulás következményei érzékelhetők. Ezzel függ össze, hogy a pekingi kormány 1,5 millió bányászt és acélipari dolgozót irányítana át más szektorokba. Erre 15 milliárd dolláros keretet különítettek el. A Bloomberg hivatalos helyen is érdeklődött a hadseregbeli leépítés tervéről, de kérdéseire nem kapott választ.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Serdült Viktória 2025. január. 07. 09:30

Laczó Adrienn, lemondott bíró: Dermesztő hatás nyomja rá a bélyegét az egész bírói szervezetre

„Az ember csak akkor veszi észre, hogy nem kapott levegőt, amikor felbukkan a víz alól” – mondja Laczó Adrienn volt bíró, aki januártól egy ügyvédi irodában dolgozik tovább. A Fővárosi Törvényszék Büntető Kollégiumának egykori tanácselnöke szerint a bírák közül egyre többen érzik, hogy olyan nyomás nehezedik rájuk, ami nem megengedhető. Hogyan nyilvánul meg ez a nyomás, és volt-e bármilyen hatása a bírák kiállásának? Miért volt szerinte mélyen sértő az új OBT-elnök nyilatkozata a „zavaró hangokról”? HVG-portré.