A Figyelő megszerezte az MNB ingatlanvásárlásaihoz kapcsolódó értékbecsléseket, és több furcsa dolgot is talált bennük. Az egyik cég végül drágábban végezte el a munkát, egy másik direkt drágábbra taksálta az Eiffel Palace-t.
A Magyar Nemzeti Bank 2013-14-ben több ingatlant is vásárolt, a Kúria, majd az Alkotmánybíróság döntése alapján pedig most a Figyelőnek nyilvánosságra hozták az Eiffel Palace irodaház, a tiszaroffi Kastélyszálló, az Úri utcai, illetve a Kálmán Imre utcai ingatlan megvásárlásának részleteit.
A négy esetből háromban egy békéscsabai székhelyű, de budapesti irodával is rendelkező kisvállalkozás, a Leszing Kft. végezte a vagyonértékelést, míg az Eiffel Palace-nál Trócsányi László igazságügy-miniszter résztulajdonában álló cégén, a Nagy és Trócsányi Ügyvédi Irodán keresztül a KPMG tanácsadó cég végezte az értékbecslést.
Bár a Leszing nettó 2,8 millióért vállalta az ingatlanbecslést, az Úri utcai és Kálmán Imre utcai házakat valamiért drágábban, egyenként 6,850 millió forintért mérték fel, a dokumentációban pedig hosszas forrásmegjelölés nélküli idézetek találhatók a Wikipédiáról és az Építészfórumról. Az értékbecslésben azt is leírták, hogy nem volt módjuk elvégezni a benne szereplő adatok ellenőrzését, ezért nem vállalnak érte felelősséget. A Leszing Kft. egyébként Leszkó György és Leszkóné Kulcsár Gizella tulajdonában van, de az elmúlt években folyamatosan csökkent a cég bevétele.
Az Eiffel Palace esetén a lap szerint mivel az MNB a piacinál magasabb árat akart fizetni az ingatlanért, ezért az értékbecslést végző KPMG esetenként eltért a realitásoktól, és figyelembe vette "az érdeklődő sajátos szempontrendszerét" is. A KPMG a lappal azt közölte, csak azután nyilatkozhatnak, hogy konzultáltak a megrendelő ügyféllel.
Az Úri utca 21. szám alatti ingatlanért egyébként 1 milliárd 850 millió forintot, az Eiffel Palace-ért 45 millió 300 ezer eurót, a Kálmán Imre utca 20.-ért 571 millió 500 ezret, a tiszaroffi kastélyszállóért 415 milliót fizetett az MNB.
Matolcsy elárulta, milyen ingatlanokat vettek, de kihagyott egy-két koronaékszert
De csak a Magyar Nemzeti Bank új ingatlanait sorolta fel, a 250 milliárddal kitömött jegybanki alapítványok ingatlanvásárlásaival kapcsolatban arra hivatkozott, hogy nem illetékes.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.