A Világgazdaság úgy tudja, az eddig a Közgéphez tartozó vasúti céget az osztrák Swietelsky és Mészáros Lőrinc szerezték meg.
Piaci hírek szerint az osztrák Swietelsky, illetve a felcsúti polgármester, Mészáros Lőrinc fennhatósága alá került a Közgép fénysebességgel növekvő vasúti érdekeltsége – írja a Világgazdaság.
A lap úgy tudja, a Dunántúli Távközlési és Biztosítóberendezési Építő Kft. már nem Simicska Lajos érdekeltségi körébe tartozik, bár a cégnyilvántartásban még nincs nyoma a tulajdonosváltásnak, ott a Közgép még a Transdanuvius 2000 Kft.-n keresztül birtokolja a céget.
Simicska Lajos építőipari cége 2011-ben szerezte meg a Dunántúli Kft.-t, amely vezető vállalkozás volt a vasúti biztosítóberendezések piacán, az uniós pénzekből támogatott vasútfelújítások pedig az építőipari cégeken kívül a biztosító- és távközlési berendezéseket, a váltófűtést, illetve áramellátó rendszereiket kiépítő vállalkozásoknak is sokmilliárdos megrendelést jelentenek, a 2020-ig tartó ciklusban pedig akár 700 milliárd forint is juthat vasútfejlesztésre. Mészáros Lőrinc már korábban is beszállt az üzletágba, 2013-ban megszerezte az R-Kord Kft.-t, amely a cégátvétel után gyors egymásutánban több közpénzes megrendeléshez is hozzájutott, de még mindig nincsenek olyan referenciái, mint a Dunántúlinak.
A Dunántúlit az egyik, a piacon terjedő változat szerint az osztrák Swietelsky vette meg, amelyet a Közgép kegyvesztése óta a Mészáros Lőrinccel összenőtt vasútépítő partnernek tekintik. Más verzió szerint a Swietelsky és Mészáros felosztotta a Dunántúli Kft.-t, egy része az R-Kordhoz kerül, más része az osztrák építőhöz.
A linzi központú Swietelsky Baugesellschaft gmbH áprilisban jegyeztetett be egy társaságot Swietelsky Távközlés- és Biztosítóberendezés Építő Kft. néven, de a cég azt közölte, hogy ez utóbbi nem szerzett részesedést a Dunántúli Kft.-ben. Az érdekkörváltozást firtató kérdésre nem reagált sem a Közgép szóvivője, sem az R-Kord ügyvezetője, Halmi Tamás, illetve a cégvezető Csűrös Sándor.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.