Nagyjából két éves átmeneti időszak, még hosszabb viták az EU-s költségvetésnél, csökkenő magyar gazdasági teljesítmény - ezekre számít a magyar külügyminiszter a Brexit után. Azt még korai megmondani, mi lesz a Nagy-Britanniában élő magyarokkal.
Precedens értékű a britek kilépése az EU-ból, a kilépéssel kapcsolatos kérdéseket homályosan szabályozták, így sok múlik azon, hogy az intézmények hogyan értelmezik a szabályokat - mondta Szijjártó Péter külügyminiszter.
"Hosszan tartó, bonyolult és sok vitával terhelt folyamat elé nézünk"
Nem tudni még, hogy a kint dolgozó magyarokkal mi lesz: a miniszter azt mondta, egy nagyjából 2 évig tartó átmeneti időszak következik, sok tárgyalással, a britek menet közben döntik el, hogy a jelenlegi tartózkodási és munkavállalási szabályok hogyan módosulnak. A magyar kormány "a lehető legszorosabban figyeli" a fejleményeket, és próbálja a magyar érdekeket érvényesíteni.
Cameron üzent a Nagy-Britanniában élő külföldieknek is
Nem lesznek azonnali változások az uniós tagországokban élő britek és a Nagy-Britanniában élő uniós állampolgárok életkörülményeiben - ezt is mondta a brit miniszterelnök péntek délelőtti nyilatkozatában, amelyben bejelentette lemondását.
Varga Mihály pénzügyminiszter korábban azt mondta, a Brexitet a magyar növekedés is megérzi, 0,3-0,4 százalékkal eshet vissza. Szijjártót megkérdezték, a kormánynak van-e forgatókönyve, azonban erre konkrétan nem válaszolt, arról beszélt, találkozott több, magyar gyártókapacitással rendelkező brit nagyvállalat vezetőjével, akik azt mondták, a népszavazás eredményétől függetlenül maradnak, a tevékénységükön nem módosítanak. Az viszont tény, hogy kereskedni uniós országgal könnyebb, mint unión kívülivel, de meg kell várni, hogy milyen szerződéses kapcsolat marad Nagy-Britannia és EU, illetve Magyarország között.
Még hosszabb viták
A britek nettó befizetők voltak, a teljes uniós költségvetés 8 százaléka tőlük jött. Így a jövőben két lehetőség van: vagy mások többet fizetnek be, vagy kevesebb pénzt osztanak szét. A hét éves költségvetési keretekről eddig is szenvedélyes, hosszú és bonyolult viták folytak, ez a jövőben még inkább így lesz, a kohéziós és a strukturális alapokról is felerősödik a vita - vázolta Szijjártó.
"2020 után egészen más dimenzió lesz."
Tanulságok
Szijjártó Péter is elmondta, amit Orbán Viktor, hogy a britek az uniós menekültpolitika miatt léptek ki, illetve, hogy az emberek véleményét meg kell hallgatni. A külügyminiszter megkapta a kérdést, hogy a menekültpolitikára fogni ezt nem túl leegyszerűsítő-e, és ezek szerint a britek 48 százaléka egyetért a migrációs politikával, amit azzal hárított, hogy ez volt a kampányban az egyik legfontosabb, és talán legtöbbet emlegetett téma. Az EU-nak pedig le kell vonni a tanulságokat, például hogy el kell jönnie az őszinte politika korszakának, ne érjen senkit bántódás amitt, mert nevén nevezi a dolgokat.
A briteknek nem kell az EU - a Brexit-népszavazás percről percre
Amikor csütörtökön este lezárult a Nagy-Britannia EU-ban maradásáról döntő népszavazás, a felmérések még a maradás győzelmét valószínűsítették, a valós eredmények azonban egészen mást mutatnak. Péntek reggelre egyértelművé vált, hogy a britek többsége a kilépés mellett döntött. A hírre hatalmasat zakózott a font, de a forint is gyengült.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.