Május végén rendelte el az USA illetékes hatósága, hogy a magyarországi gyárban készült gyógyszereket tilos bevinni az Egyesült Államokba, kivéve két olyan létfontosságú terméket, amelyből hiány van.
Az Egyesült Államok élelmiszer- és gyógyszerbiztonsági hatósága, az FDA importtilalmat írt elő a gödöllői Teva-gyárban készült gyógyszerekre – adta hírül a Raps.org nevű egészségügyi híroldal. A tilalmat május 27-én rendelték el.
A tilalom ugyanakkor nem vonatkozik két olyan gyógyszerre, amelyekre nagy szükség van odakint a gyógyításban, és amelyből nem állnak rendelkezésre elégséges méretű készletek – közölte a gyógyszercég szóvivője, Denise Bradley. Az egyik a fertőzések kezelésére használt Amikacin, a másik pedig a kemoterápiás Bleomycin.
Bár a hatóság nem indokolta az importstopot, annyit azért tudni lehet, hogy a Teva januárban kapott egy úgynevezett 483-as nyomtatványt, amit általában akkor küld ki az FDA, ha megszegik a gyártási előírásokat. Ugyanilyet már 2007-ben is kapott a Teva. A januári vizsgálat a PharmaCompass nevű szakmai oldal szerint is arra jutott, hogy a gödöllői gyártás nem felel meg a jelenlegi szabályoknak.
A Teva szóvivője azt mondta, nincsenek információik arról, hogy az FDA vizsgálatai bármilyen hiányosságra rámutattak volna, és arról sem tudnak, hogy biztonsági aggályok merültek volna fel a gödöllői üzem működésével kapcsolatban. Az USA-n kívüli országokba továbbra is exportálni fogják Magyarországon gyártott termékeiket – tette hozzá.
A gyárat 2012-ben nyitották 110 millió dolláros befektetéssel, a gödöllői a világ egyik legnagyobb steril gyógyszerüzeme.
Január óta nem is termel a gyár |
Az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet (OGYÉI) közölte, az amerikai ellenőrzés után a TEVA januárban önként leállította az üzemét, amely azóta sem indult újra. A leállás 200 gyógyszert érint, de egyelőre nem alakult ki gyógyszerhiány. A piacon lévő TEVA-gyógyszerek biztonságosak. További részletek itt! |
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.