Gazdaság MTI/hvg.hu 2016. május. 04. 07:30

Nekünk már ez sem segít: stabilizálódott a kőolaj ára

Kétnapi gyengülés után, szerda reggelre stabilizálódott a kőolaj ára. De rajtunk már ez sem segít: mától drágulnak az üzemanyagok, és ha a tegnap benyújtott törvénymódosító javaslatot is elfogadják, még jobban fog.

Stabilizálódott a kőolaj ára szerda reggelre azután, hogy az elmúlt két nap során a Brent olajfajta ára mintegy 7 százalékkal, a WTI ára pedig csaknem 5 százalékkal csökkent  április végéhez képest.

A kőolaj árának kétnapos lejtmenetét az a félelem váltotta ki, hogy tovább nőhet a túlkínálat az energiahordozóból, mert miközben lassul a globális gazdaságnövekedés, az OPEC növelte áprilisi olajtermelését. Szerda reggel 7 órakor az északi tengeri Brent olajfajta hordónkénti ára 6 cent csökkenéssel 44,91 dolláron állt, a nyugati féltekén irányadó WTI amerikai könnyűolajfajtát 4 cent drágulással 43,69 dolláron jegyezték.

Nálunk éppen mától ismét többe kerül a tankolás, sőt tegnap a NAV vezetője, Tállai András bejelentette, hogy a kormány elé kerülő, módosított adócsomagban – többek között – az szerepel, hogy a kormány az olajár világpiaci változásához kötné az üzemanyagok jövedéki adóját, és ha a meghatározott szint alá csökken a Brent világpiaci ára, akkor emelnék a jövedéki adót. Vagyis: az államkassza – mely jelenleg a piaci ártól független, ám meglehetős magas összegben határozza meg a benzin és a gázolaj jövedéki adóját (ez literenként több mint 120 forint) – lényegében nyerészkedne az olcsóbb olajáron – az autósok kárára.

 

Facebook / Tállai András

A kormány két javaslatot tett az ügyben; 40 és 50 dolláros szintet, amit minden negyedév végén vesznek figyelembe. Ha az olajár 40 vagy 50 dollár alá esik hordónként, a jövedéki adó 5 forinttal emelkedik a benzin, és 10 forinttal emelkedik a gázolaj esetében.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.