A hatóságok a tervezettnél hamarabb liberalizálhatják a belföldi kitermelésű gáz árát a lakossági fogyasztók számára Romániában - közölte a román gázár-szabályozó hatóság vezetőjére hivatkozva az energiainfo. Romániában ezek szerint a meglehetősen mélyen repülő piaci árhoz rugalmasabban közelítő kínálat-kereslet alapon változó szabályozásra esküsznek, és a merev, hatósági ár a "rezsidémon".
Az energiainfo Nicolae Havrilet bejelntését a romániai Agerpres hírügynökségnél szúrta ki, ebben az áll, hogy a román gázár-szabályozó hatóság első embere kifejtette: javasolni fogják a kormánynak, hogy a ervezettnél is hamarabb törölje el a hatóságilag szabályozott árat, mivel a gáz nemzetközi piaci ára jóval alacsonyabb, mint a román kitermelésűé. Havrilet azonban konkrét időpontot ezzel kapcsolatban nem közölt.
Arra azonban utalt, hogy bár az előzetes tervek szerint az idén júliustól 10 százalékkal emelni kellene a lakossági gázárat, de ennek nincs értelme, ha a szabadpiaci árak a most érvényben lévő árnál alacsonyabb. A szakportál visszaidézi: Romániában a lakosság államilag szabályozott árat fizet, de tavaly nyáron a kormány már elfogadta azt a menetrendet, hogy több lépésben, 2021-ig megszünteti az állami gázár-meghatározást.
A hatóság szerdán azt is közölte, hogy május 1-jétől másfél százalékkal válik olcsóbbá a lakossági gáz a fogyasztók túlnyomó többségének. Dél-keleti szomszédunknál jelenleg mintegy 10 százáalékos az importból származó lakossági gázmenniység, és az arány növekedése várható, ha a Romániában bányászott gáz ára nem követi elég gyorsan a piaci árcsökkenési tendenciákat.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.