Gazdaság MTI 2016. április. 22. 14:25

Feltámasztanák a szénbányászatot a Mecsekben – 1 milliárd eurós beruházással

A szénbányászatra és feldolgozásra alapozott iparfejlesztést terveznek a Kelet-Mecsekben a térség önkormányzatai, a program egymilliárd eurós beruházást igényelne. Ám egyelőre még az sem biztos, hogy ez valóban megérné.

A térség újraiparosítását szorgalmazó nyilatkozathoz eddig harminc térségbeli önkormányzat csatlakozott, legutóbb a Tolna megyei önkormányzat közgyűlése mondott rá igent. A dokumentum szerint az érintett települések célja, hogy az ásványkincsek felhasználásával régi-új iparágat, élhetőbb városokat, falvakat alakítsanak ki, és ennek érdekében előmozdítsák a politikai, gazdasági döntéseket.

Ez persze mind nagyon szép, de egyelőre azt sem tudni, hogy az egymilliárd eurós beruházást igénylő projekt mennyire életképes. A paktum egyik szószólója, Polics József (Fidesz–KDNP), Komló polgármestere szerint: az iparfejlesztési koncepció az alapanyagok komplex vegyészeti hasznosítására épül; szén, kommunális hulladék, szennyvíziszap felhasználásával állítanának elő különféle termékeket, biogázt, polikarbonátot, műtrágyát, kerozint, de a szén akár gyógyszeralapanyag is lehet. A szén kitermelési költségei ugyanis olyan magasak, hogy minél szélesebb körben kell hasznosítani az ásványkincset. Először a technológia költség-haszon arányát kell egy mintaprojektben elemezni, a kutatások elvégzéséhez 1-2, a program "felfutásához" 8-10 évre van szükség.

Polics nézőpontja érthető olyan szempontból, mivel Komlón 2000-ben szűnt meg végleg a szénbányászat, a rendszerváltozáskor 32 ezer ember élt a városban, ma már csak 25 500, ráadásul a lakosság öregszik. A polgármester szerint, a szénvegyészeten kívül nincs mire alapozni a jövőt.

Kalmár István, a nagymányoki és a  váralja-mázai szénmezőre kitermelési joggal rendelkező, pécsi Calamites Kft. ügyvezető igazgatója emlékeztetett arra, hogy a Váralja-mázai medencében kitermelhető feketeszénvagyont mintegy 240 millió tonnára becsülik. A nyers szén fűtőértéke 16,5 gigajoule-ra várható tonnánként.

A szén hagyományos kitermelése és felhasználása ma már nem gazdaságos, és a környezetvédelmi szempontoknak sem felel meg – emlékeztetett. A Mecsekben egy gigajoule energiatartalmú feketeszenet körülbelül 4 eurós költséggel lehet kitermelni, egy megawattóra villamos energia előállításához – 40 százalék hatásfok esetén – 9 gigajoule energiatartalmú szén szükséges. Ugyanakkor jelenleg a villamos energia megawattóránként 36 euró körüli összegért importálható. Ilyen feltételek mellett a szenet nem lehet gazdaságosan erőmű fűtésére használni. Ezzel szemben az úgynevezett tisztaszén-technológiával nagy hozzáadott értékű termékeket lehet előállítani.

Az eljárással a szénből szén-monoxidot, hidrogént és szén-dioxidot tartalmazó szintézisgázt állítanak elő úgy, hogy az izzó szén fölé vízgőzt vezetnek. A szintézisgázt használhatják fűtésre, gyárthatnak belőle metanolt, kerozint, műtrágyát. A mélyművelésű bányászatban keletkező 40 százaléknyi meddőanyagból pedig ki lehet nyerni a ritkaföldfémeket, de építőanyagot is elő lehet belőle állítani.

zöldhasú
Hirdetés
Itthon hvg.hu 2025. január. 09. 14:00

Szabó Andrea szociológus a Fülkében: Magyar Péter nem érte el a Fidesz magszavazóit, stabil a tábor

Videóra vált podcatsunk, a Fülke. A hangban követne bennünket, az a megszokott streamingfelületeken továbbra is megtalál minket, de most már a YouTube-on videóban is kint lesznek adásaink. Az új évad első részében Szabó Andrea szociológust kérdezte a Rogánt ért amerikai szankciókról, a Fidesz fiatalokat célzó stratégiájáról és többek között Magyar Péter dilemmáiról Kacskovics Mihály Béla.