Az utóbbi egy évben alábbhagyott a lendület, de nincs vége a terjeszkedésnek.
A Figyelő többek között arról ír a héten, hogy az állam az elmúlt években összesen 1500 milliárd forintot költött arra, hogy különböző cégeket felvásároljon, vagy részesedést szerezzen bennük. A lap emlékeztet arra, hogy Lázár János múlt heti hódmezővásárhelyi lakossági fórumán az energetika (gáz, áram, távfűtés) mellett az ivó- és szennyvízszolgáltatást, a hulladékkezelést, valamint a közétkeztetést sorolta abba a körbe, amelynél az a kormány célja, hogy a szolgáltatásokat az állam biztosítsa, nonprofit jelleggel. Ha ezeken a területeken magáncég akar működni, tudomásul kell vennie, hogy a lakosság kiszolgálásán nem termelhet nyereséget – tette hozzá a Miniszterelnökséget vezető miniszter.
Az állami közműholding azonban lekéste saját tervezett árampiaci rajtját, az Első Nemzeti Közműszolgáltató Zrt. (ENKSZ) az eredeti elképzelések szerint idén januárban kezdte volna meg a tevékenységét a villamosenergia-szektorban. A késlekedésre ágazati körökből több lehetséges magyarázatot is hallott a lap, az egyik szerint a kormányzati szándék hiányzik az ENKSZ erősítéséhez. Most e nélkül is van elég komoly téma a kabinet asztalán, és nem szeretnék, ha a rezsisztori újabb sikereit elnyomná a médiazaj. Lázár felsorolásában egyébként a közétkeztetés az igazi meglepetés, korábban nem volt szó róla ebben az összefüggésben. Ez egy évi legalább 300 milliárd forintos forgalmat produkáló piac, s valószínűleg nemigen jön szóba klasszikus állami vásárlás.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.